Rozpoczęła się tegoroczna edycja konferencji AWE. W tym roku dosyć nietypowo ze względu na COVID-19. Ale szykuje się ciekawy pokaz, który otworzyła firma Qualcomm ogłaszając swój plan wsparcia dla komercjalizacji urządzeń AR i VR.

Patrząc na cały rynek urządzeń XR na próżno na razie szukać kompaktowych i lekkich headsetów czy okularów. Oczywiście to też nie jest tak, że ich w ogóle nie ma. Nreal czy Vuzix już rozpoczęły swoją kampanię sprzedażową, ale dalej są to produkty niszowe. Do tej pory każda z firm próbowała na swój sposób przebić się na rynek przez gąszcz wszelkich marek i startupów technologicznych. To chyba się zmieni. Qualcomm postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć technologiczny program pod swoim patronatem, ‘XR viewer’. Tym samym mamy mocne otwarcie konferencji AWE.

Qualcomm XR viewer

Pod pojęciem ‘XR viewer’ kryje się sprzęt dedykowany dla każdej branży jak i dla klientów indywidualnych. Qualcomm określa go jako lekki i kompaktowy headset VR lub okulary AR podłączane do smartfona. Z kolei ten będzie wyposażony w procesor Snapdragon 855 lub 865 z pełnym wsparciem sieci 5G. I tutaj kryje się cała moc przedsięwzięcia. Amerykański potentat mocno liczy na streamowanie kontentu bezpośrednio do naszych urządzeń poprzez szerokopasmowe łącza.

Qualcomm zebrał już pod swoimi skrzydłami ponad 15 firm praktycznie z całego świata. Według ich zapowiedzi pierwsze urządzenia mają być w sprzedaży już w 2021 roku. A ich dostawcami będą między innymi: China Mobile, China Telecom, China Unicom, Deutsche Telekom, EE, KDDI, KT, LG Uplus, NTT DOCOMO, Orange, SK Telecom, SoftBank, Telefonica, Verizon i Vodafone. Szukacie polskiego akcentu? Wszystko wskazuje, że będzie to sieć Orange.

“Stawiamy na jakość”

With the support of Qualcomm Technologies, we plan to optimize these VR glasses to work seamlessly with 5G-enabled smartphones. With a combination of 5G connectivity and compact, lightweight, ultra-high image quality VR glasses, we hope to deliver highly immersive experiences for live music & sports events in 2021 and beyond.

Michiko Ogawa, CTO Panasonic

Oczywiście aby sprostać takiemu wyzwaniu muszą odgórnie zostać narzucone standardy jakościowe. Tym samym firma wspomniała o procesie walidacyjnym, ‘Qualcomm XR Optimized Certification Program’. Każde urządzenie, czy to smartfon czy headset, musi przejść taki program certyfikacyjny, aby zachować pełną kompatybilność i zgodność. I co ciekawe to już ma miejsce. Część firm już rozpoczęła ten proces, a są wśród nich: 3Glasses, iQIYI, Nreal, OPPO, Panasonic, Pico i Shadow Creator. Są jednak takie, które zapowiadają przystąpienie do programu w najbliższym czasie (ASUS, BlackShark, OnePlus, Smartisan, Vivo, ZTE). Mocno zastanawia mnie brak firmy Lenovo w powyższych wyliczankach. Wszak ich cała seria ThinkReality ma być odpowiedzią na nowoczesne technologie, a ich headset A6 stawiany jest jako koń pociągowy. Czyżby postanowili działać na własną rękę?

Konferencja AWE trwać będzie przez najbliższe 4 dni i będziemy śledzić kolejne doniesienia dotyczące technologii X-Reality.