Trochę czasu minęło od pierwszej prezentacji Hololens 2 w Barcelonie, na początku tego roku i wiele firm zaczęło się niepokoić. Jednak wszelkie wątpliwości chyba zostały rozwiane. We wrześniu urządzenie może trafić do sprzedaży.

Wiceprezes firmy Microsoft, Harry Shum, gościł na World Artificial Intelligence Conference konferencji, która miała miejsce w Szanghaju w ten weekend. Tam, w trakcie swojego wystąpienia oficjalnie ogłosił, że najnowsze urządzenie Hololens 2 trafi do sprzedaży już we wrześniu. Spotkało się to ze sporym zainteresowaniem. Media próbowały wyciągnąć od Shum’a więcej informacji, jednak nie została takowa udzielona. W zamian za to firma Microsoft wydała oficjalne oświadczenie:

As we announced in February, Microsoft HoloLens 2 will begin shipping later this year. We have started collecting expressions of interest for HoloLens 2 preorders and, as part of our standard practice for gathering feedback, have shared near-final prototypes with some customers, but have not announced a date for general availability.”

Notka wywołała jeszcze większą ciekawość. Czyżby Harry Shum powiedział o dwa słowa za dużo na oficjalnym wystąpieniu? Według oświadczenia, Microsoft nie jest jeszcze do końca gotowy do zaoferowania swojego urządzenia dla wszystkich klientów. Mamy dwie sprzeczne informacje, więc albo Shum zdradził przez przypadek plany firmy albo chciał wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie. Jednak jak to zazwyczaj bywa, w każdej plotce jest ziarno prawdy.

hololens2

Krok w przód… tylko ta cena

Hololens 2 zostało zaprezentowane w lutym tego roku w Barcelonie i od razu przypadło do gustu. Microsoft dopracował urządzenie tak pod względem technologicznym jak i ergonomicznym. Zwiększone pole widzenia (FOV) na pewno przyczyni się do jeszcze szerszego zastosowania. Lepsze systemy śledzenia dłoni (w porównaniu do pierwszej wersji, to jest skok milowy), pozwalają na większą i dokładniejszą interakcję. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się też system śledzenia wzroku. To pozwoli na budowanie kompletnie nowych funkcjonalności, które nie były do tej pory możliwe.

Jednak urządzenie ma pewne minusy i niewątpliwie do największych należy jego cena. Pierwszą wersję w dniu swojej premiery wyceniono na kwotę $3000 dolarów. Była to wysoka kwota jak na 2016 rok i sprzęt praktycznie nowatorski na rynku. Hololens 2 podnosi jeszcze wyżej poprzeczkę. Ich cena to $3500 dolarów, co niestety wyklucza wielu potencjalnych nabywców. Jednak Microsoft zdaje sobie świetnie z tego sprawę i od początku dedykuje urządzenie dla rynku przemysłowego i inżynieryjnego. Niestety są marne szanse, że trafi ono na płaszczyznę innych rynków tj. rozrywka.