Nikt chyba nie chce, aby informacje na naszych wyświetlaczach były widoczne też dla innych osób stojących obok. Technologia waveguide stosowana w okularach niestety, ale nie eliminuje tego problemu. Vuzix jednak znalazł na to sposób.

Technologia jaką opracowali wydawać się może błaha, jednak w świecie wyświetlaczy opartych o waveguides (falowody) jest to olbrzymi przełom. Nowa technologia „INCOGNITO” praktycznie eliminuje świecenie treści wyświetlanych przed okiem po drugiej stronie okularu. Według firmy jest to pierwsza na świecie technologia oparta na falowodzie, która osiągnęła ten poziom wydajności.

vuzix_smartglasses
źródło: Vuzix

Wycieki światła w technologii falowodów są powszechnym problemem. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wykorzystaniem ich w obszarach chronionych. Przypadkowe udostępnienie danych osobom postronnym jest nie lada problemem. Vuzix opracowując technologię “INCOGNITO” pokazał innym producentom drogę po jakiej mogą iść. Oczywiście nic za darmo, bo przypuszczalnie rozwiązanie to podlegać będzie opatentowaniu. Firma jest w posiadaniu 325 rozpatrzonych patentów, a w kolejce czekają następne.

Vuzix INCOGNITO technology makes the tech in a pair of AR smart glasses, or any other waveguide-based head-mounted display, virtually disappear. User privacy is greatly increased as this technology practically eliminates the ability for any other observer to know that you’re viewing displayed content on your device. While this is a highly desirable feature for consumer use, it represents critical functionality for certain military applications, where forward light in defense situations can quickly compromise the safety of ground troops and military personnel.

Paul Travers, CEO Vuzix

W nowej aktualizacji firma poprawiła samą wydajność optyczną w warunkach słabego oświetlenia. Współczynnik światła został podniesiony do 1:8 – wyższy współczynnik światła “przedniego” oznacza, że więcej światła generowanego przez wyświetlacz dociera do oczu użytkownika. Innymi słowy obraz staje się wyraźniejszy w warunkach o nasilonym oświetleniu. Problem ten istnieje chociażby w Hololensach, które w warunkach ostrego światła nie pozwalają na komfortowe użytkowanie. Wirtualne treści stają się niemalże niewidoczne. Co ważne, firma podkreśliła, że tych udoskonaleń dokonano bez wzrostu kosztów produkcji.

Nowa funkcjonalność będzie przeznaczona na początku dla zastosowań obronnych, przemysłowych, korporacyjnych. Ostatecznie trafi do szerszych zastosowań konsumenckich.