Peter Chou, współzałożyciel firmy HTC podjął wyzwanie stworzenia platformy społecznościowej VR oraz sprzętu do tego dedykowanego. Czy Monova i Mova znajdą swoich fanów?

Obecne czasy sprzyjają rozwojowi wszelkich platform społecznościowych. Wiele oczu skierowało się w stronę tych, oferujących spotkania w wirtualnej rzeczywistości. Wszyscy producenci tego typu produktów chcą, aby dotarły one do mas i były jak najszerzej używane. Dokładnie to samo wziął sobie do serca Peter Chou i jego XRspace.

XRspace to odzwierciedlenie otaczającego nas świata, ale przeniesione w wirtualną przestrzeń. Już po odejściu z HTC w 2015, Peter Chou mocno zaangażował się w rozwój przestrzeni VR. A pamiętajmy, że 2015/2016 to lata, w których HTC prężnie rozwijało swój pierwszy produkt. I tak przez niemalże 4 lata rozwijany był projekt, którego finał mogliśmy oglądać na targach MWC w Barcelonie w zeszłym roku. Finał miał nastąpić na tegorocznej edycji MWC, lecz ta nie odbyła się. I paradoksalnie to jeszcze bardziej pomogło w propagowaniu platformy “virtual social”.

XRspace Manova
XRspace Manova
XRspace Manova

Bring People Together In A New Virtual World

W tych krótkich słowach zawarta jest cała prawda o platformie. Przeglądając materiały prasowe można odnieść wrażenie, że to gra Sims z tym, że postaciami jesteśmy my. Mamy tu posiadłości, kawiarnie, kina, miejsca rozrywki, a między tym wszystkim tłumy uśmiechniętych ludzi. Ma być to otwarty świat, w którym spędzić możemy cały dzień wraz z przyjaciółmi. Możemy tam także pracować, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to narzędzie do komunikacji.

Have fun with friends at home, enjoy your personal cinema, or work together in a dedicated meeting room. Soak in good vibes of a busy city center, meet new friends in a club, or challenge each other with mini- games.

Czy nie ucierpi na tym nasze zdrowie? I tutaj z kolei czas na MagicLOHAS.

To tak naprawdę aplikacja oparta na świecie XRspace ale skupiona jedynie na naszym zdrowym podejściu do życia. Poprzez wizualizacje całego naszego ciała mamy możliwość uczestnictwa w przeróżnych sesjach leczniczych i zdrowotnych. Przy pomocy headsetu VR Mova (o którym za chwilę) oraz specjalnych markerów zakładanych na ręce i kostki system śledzi nasze ruchy tym samym dając nam znać, czy wszystko wykonujemy poprawnie. A do dyspozycji mamy cały wachlarz możliwości:

  • Yoga
  • Rower
  • Rozciąganie całego ciała
  • Krótkie ćwiczenia rozciągające w biurze
  • Spacery
  • TaiChi
  • Aerobic
  • Medytacja
  • Ćwiczenia umysłu
XRspace Mova
XRspace Mova
XRspace Mova

A to wszystko dostępne dla sprzętu dedykowanego, Mova. Nigdzie nie ma mowy o kompatybilności z innymi zestawami VR więc taki płynie z tego wniosek. O specyfikacji wiadomo jedynie tyle, że headset oczywiście ma być bezprzewodowy i wspierać technologię 5G, LTE i WiFi. Poza tym zaopatrzony jest w procesor Qualcomm Snapdragon 845 i 6GB ramu. Jak twierdzi producent mają one być o 20% lżejsze niż headsety konkurencji. Poza tym dostaniemy je w dwóch kolorach: białym i pomarańczowym.

XRspace Mova
XRspace Mova

Headset prezentuje się naprawdę dobrze, aczkolwiek posiada jedynie 2 kamery śledzące. Przy prawej kamerze zauważyć można jeszcze jeden, mały obiektyw. Przypuszczalnie może być to kamera RGB, a pozostałe dwie służą jedynie śledzeniu SLAM. Pomimo dołączanego kontrolera jest także wzmianka o możliwości interakcji z przyjaciółmi za pomocą własnych dłoni. A co za tym idzie gogle potrafią śledzić ich ruchy. To olbrzymi atut.

Na chwilę obecną oba produkty nie są jeszcze dostępne publicznie.