Od 2013 roku słowo “selfie” stało się na tyle powszechne, że zostało włączone do wersji online słownika Oxford English Dictionary. W listopadzie 2013 słowo to zostało ogłoszone jako “Słowo roku” przez Oxford English Dictionary. Każdy chce mieć “selfie”, a zwłaszcza z takimi “ficzerami” jakie daje 8th Wall.

Od dawna szukano sposobu na korzystanie z technologii AR bez konieczności instalowania dedykowanych aplikacji. To stanowiło często barierę nie do przeskoczenia. Łatwość dostępu do treści prezentowanej przez rozszerzoną rzeczywistość jest kluczowa. Oczywiście mówimy tutaj o lekkich i prostych doświadczeniach, a nie o dedykowanych aplikacjach branż inżynieryjnych. Mam na myśli akcje promocyjne produktów sklepowych, programy lojalnościowe i wszelkie inne akcje prokonsumenckie. Tutaj jest miejsce jedynie dla treści dostępnych z poziomu WWW. Dlatego też wiele firm właśnie tu skupiło swoją uwagę i postanowiło opracować rozwiązania pozwalające na uzyskiwanie podobnych doświadczeń AR jak w przypadku silników ARKit czy ARCore. 8th Wall należy do jednej z nich. Pokazali właśnie nowość pozwalającą na wykrywanie twarzy w czasie rzeczywistym.

Filtry AR

To nie jest tak, że nagle pokazali coś czego wcześniej nikt nie znał. Filtry takie znane są chociażby ze Snapchata. Ale w przypadku 8th Wall mówimy o całej platformie umożliwiającej na łatwe i proste tworzenie tego typu projektów. Wszelkie narzędzia niezbędne do tworzenia elementów AR udostępniane są z poziomu WWW. To może być dla co poniektórych “hardkorowych” developerów nowością. W ramach swojego rozwoju właśnie dorzucili kilka ciekawych opcji. Dzięki nim możliwe jest tworzenie filtrów na twarz, a te z kolei mogą być wyświetlane na praktycznie każdym sprzęcie uzbrojonym w przeglądarkę internetową i oczywiście kamerę. I tutaj tkwi siła 8th Wall.

Jak to działa możecie sprawdzić na własnej skórze, a właściwie na twarzy, TUTAJ!

Tak naprawdę możliwości są praktycznie nieograniczone. Dzięki wykryciu twarzy deweloperzy mogą przyczepiać do niej dowolne obiekty 3D. Dodatkowo system wykrywa ją jako siatkę, a to pozwala na nałożenie dowolnego materiału, a nawet animacji czy klipu video.

8th Wall
8th Wall

Jest jednak rysa na całym projekcie, która może mieć kluczowe znaczenie w rozwoju platformy. Mianowicie cena. Jeśli chcecie spróbować swoich sił możecie skorzystać z 14 dniowej wersji trial. Jeśli przypadnie Wam do gustu taka zabawa to niestety dalej czeka was wydatek. I to niemały, bo $99 dolarów miesięcznie. Jeśli chcecie wersję “Business” musicie liczyć się z wydatkiem $250 dolarów miesięcznie. Ale istnieje także opcja naliczania opłaty za wyświetlenie.

8th Wall Ceny
8th Wall Ceny

Sami przyznacie, że się cenią. Czy staną się kluczową platformą AR na rynku? Jeśli ich rozwój będzie przebiegał w takim tempie jak do tej pory, wszystko na to wskazuje. A to może mieć także wpływ na cenę.