Ważna wiadomość dla wszystkich fanów nadchodzącej premiery Half-Life:Alyx. Jeśli jeszcze nie posiadacie swoich gogli Index to chyba będzie ostatnia okazja przed premierą żeby je kupić. Ale łatwo nie będzie.

Aktualizacja [9 marca 2020]
Tak jak było zapowiedziane praktycznie w godzinę po pokazaniu się sprzętu na sklepie zapasy już zostały wyczerpane. Jednak wszyscy szczęśliwcy, którym udało się zakupić sprzęt też nie mają dużych powodów do zadowolenia.
Jak się okazuje dostawa może potrwać od 8 do nawet 10 tygodni. Oznacza to w praktyce, że sprzęt może do nich trafić nawet w okolicach maja biorąc pod uwagę fakt okoliczności całego zamieszania czyli koronawirusa.
Kiedy będzie kolejna okazja do kupna Valve Index? Tego firma nie ujawnia. Ale obecna sytuacja podpowiada, że nie nastąpi to prędko.

Szalejący po świecie koronawirus (COVID-19) pokrzyżował plany wielu ludzi i pogrążył światową produkcję. Nic dziwnego, przecież większość otaczających nas rzeczy wytwarzanych jest w Chinach. A właśnie tam znajduje się ognisko tej choroby. Wszelkie imprezy masowe są odwoływane, a producenci sprzętu, w tym VR i AR ogłaszają braki w magazynach. Niestety firmę Valve także to dotknęło. Lecz tutaj problem jest podwójny.

Ogłoszenie HL:Alyx

Od momentu ogłoszenia gry cały świat oszalał na jej punkcie. Stało się to siłą napędową sprzedaży produktu od Valve. Majstersztyk marketingu. Jednak szybko okazało się, że na sprzedaż wpłynie czynnik nad którym nikt nie panuje. Już w grudniu za sprawą świąt Bożego Narodzenia półki sklepowe Valve zaczęły świecić pustkami. Sytuacja poprawiła się na początku stycznia, jednak tylko na moment. W połowie stycznia fabryki w chinach zaczęły masowo ograniczać swoje moce przerobowe. Dotknęło to między innymi Facebook’a i ich Oculus Questa oraz Nreal. Jednak z Valve problem był podwójny. Spadała sprzedaż samego sprzętu oraz gromadziły się czarne chmury nad premierą HL:Alyx, flagowego produktu na gogle Valve.

Half-Life:Alyx

Ale jest światełko w tunelu. Firma ogłosiła, że 9 marca do sklepu powróci ich produkt. Jest jednak pewien haczyk. Mianowicie nie będzie to stały powrót, a jedynie ograniczona partia. Jak łatwo się domyślić liczba chętnych znacznie przewyższy liczbę wystawionego sprzętu. Jak sobie z tym poradzić? A więc:

9 marca, godzina 6:00 polskiego czasu

Wpiszcie sobie w przypomnienie tą datę i godzinę, najlepiej dajcie sobie 30 minut alarm. I od tego momentu katujcie stronę producenta klawiszem F5. Skąd ta informacja?

(nie)kontrolowany wyciek informacji

Według doniesień kanału YT VNN (Valve News Network) Tyler McVicker twierdzi, że widział zawartość maili, które wyciekły z firmy Valve. W nich producent przyznaje, że w poniedziałek, 9 marca trafi do sklepu ograniczona ilość sprzętu. W treści maila podkreśla jednak, że spodziewa się natychmiastowej sprzedaży co może świadczyć, że ilość gogli nie będzie duża.

Osobiście wierzyłbym temu panu bo był on źródłem wielu przecieków w tym chociażby tych, dotyczących prac nad grą HL:Alyx. Jednak jak to zawsze w życiu bywa prawda leży gdzieś po środku. Ale lepiej dmuchać na zimne.