Nie jest to ich widzimisię, a próba przeorganizowania imprezy tak aby ominąć skutki panującego wirusa. Ale nigdy nic nie wiadomo. Może właśnie jesteśmy świadkami narodzin ewolucji czy nawet rewolucji w organizowaniu masowych imprez.

Vive Ecosystem Conference (VEC) to coroczna impreza HTC, w której biorą udział tysiące osób. Zeszłoroczna edycja miała miejsce w Shenzhen w Chinach. Nie ma się co dziwić, że tegoroczna edycja stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Chiny to główne ognisko koronawirusa, który dotarł praktycznie na każdy kontynent. W lutym wielkie imprezy, tj. F8, GDC czy MWC zostały najzwyczajniej odwołane. Jedynie Nvidia podjęła decyzję, aby przenieść ją do internetu. Postanowili zorganizować przekaz na żywo dzięki czemu wszyscy prelegenci będą mieli okazję wystąpić “publicznie”. W zeszłym tygodniu Google także oznajmił, że ze względu na okoliczności, tegoroczny I/O zostaje odwołany. Aczkolwiek w tym przypadku firma myśli o innym terminie lub pójściu śladami Nvidii.

Przenieśmy się do VR

Paradoksalnie to właśnie dzięki szalejącemu wirusowi możemy być świadkami narodzin nowego rodzaju imprez masowych odbywających się w rzeczywistości wirtualnej. HTC ogłosiło, że nie zamierza rezygnować zupełnie z VEC. Firma ogłosiła, że impreza odbędzie się pod delikatnie zmienioną nazwą, a mianowicie V²EC, czyli Virtual Vive Ecosystem Conference. Genialnie, prawda? Jeden z największych producentów sprzętu VR organizuje swoją konferencję właśnie poprzez wirtualną rzeczywistość. Wiadomość tą ogłosił Alvin Wang Graylin, prezes HTC na swoim profilu Twitter.

https://twitter.com/AGraylin/status/1236784436466704384

Konferencja ma odbyć się dzięki platformie Engage 19 marca 2020 roku. Jest to serwis społecznościowy, którego głównym celem są wszelkiego rodzaju szkolenia on-line. Jego twórcy, Immersive VR Education zasłynęli z takich projektów jak chociażby Apollo 11 VR czy 1943 Berlin Blitz.

W imprezie mogą brać udział uczestnicy wyposażeni w dowolne gogle VR 6DoF ale także ci którzy ich nie posiadają. Ci drudzy będą mogli śledzić konferencję na ekranie komputera.

Aby wziąć udział w tej imprezie pierwszym krokiem jest rejestracja na platformie Engage. Oficjalne zapisy zaczynają się 10 marca, a sama impreza ma rozpocząć się 19 marca o godzinie 2:30 w nocy polskiego czasu. Także jest to propozycja dla wytrwałych. Cała impreza ma odbywać się jednocześnie w dwóch językach, chińskim i angielskim.

Impreza robi się podwójnie interesująca. Z jednej strony będzie to ciekawe wydarzenie samo w sobie jako pierwsze tego typu wydarzenie odbywające się w wirtualnej rzeczywistości. Z drugiej strony ostatnie dni pokazały, że plany na ten rok HTC ma olbrzymie. Więc na pewno będzie dużo o nowych odsłonach Cosmos czy o projekcie Proton. Czekamy na rezultat.