Wszystkie przecieki z ostatnich kilku dni zostały potwierdzone przez samego Marka. Tak, Facebook pracuje już nad kolejną linią headsetów. A więcej dowiemy się w przyszłym roku.

Zawsze powtarzam, że w każdym przecieku jest ziarno prawdy. Ostatnie dni potwierdziły tą tezę. Po sieci zaczęły krążyć animowane filmy stosowane przez Oculusa jako tutoriale i samouczki jak poprawnie korzystać ze sprzętu i nowych funkcji. Film był tak wymowny, że nie sposób było wywnioskować, że coś się dzieje.

Oczywistym stało się, że nie będzie to kolejna wersja znanego wszystkim modelu Quest. Ma to być nowe otwarcie.

Mixed Reality od Facebook’a

Dzisiaj podczas Facebook Connect firma potwierdziła headset, który nosi kryptonim Project Cambria. Sam CEO Facebooka, Mark Zuckerberg, powiedział, że urządzenie „nie jest następnym Questem”, chociaż będzie kompatybilny z platformą Quest.

Dalej oczywiście posypały się same pochlebstwa, których niestety jeszcze nie można zweryfikować. Sprzęt jest swoistym polem doświadczalnym dla nowych funkcji. Cambria ma je zredefiniować pod kątem późniejszego ich użycia w bardziej przystępnej wersji Quest. Zatem spodziewać się można wiele.

Co do jednego możemy być pewni, headset będzie posiadał pełne wsparcie technologii passthrough z użyciem kamer RGB wysokiej rozdzielczości. Developerzy chwalą się tą funkcją w obecnej generacji Quest 2, jednak obraz z kamer ma wiele do życzenia, poczynając od braku koloru. Ale jak można zauważyć możliwości są olbrzymie.

Możemy się także spodziewać systemu śledzenia wzroku, który staje się pomału standardem w każdej nowej generacji headsetów oraz zupełnie nowych kontrolerów. Headset powinien być zasilany najnowszym układem Snapdragon XR2, aby być konkurencyjnym. Co do rozdzielczości to nie spodziewam się tutaj fajerwerków, ponieważ jak widać inżynierowie skupili się raczej na możliwościach wyjścia poza świat wirtualny do rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości. Jednak na więcej szczegółów przyjdzie nam poczekać. Tak samo jak na cenę.