Otwarty świat Somnium Space przyciąga coraz większą uwagę. I to nie tylko ze względu na możliwość spotykania się z przyjaciółmi w nowym wymiarze. Lecz dzięki coraz większemu zainteresowaniu Metaverse. Bo Metaverse to nie tylko otwarte, wirtualne światy, ale także blockchain czy AI. A na tym opiera się Somnium Space. A gdyby do tego dorzucić własny, dedykowany sprzęt?

Pewnie niewielu z was zna świat Somnium Space. Platforma istnieje już dosyć długo, jednak ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Zyskuje dzięki dwóm słowom: “metaverse” i “blockchain”. Bo tak naprawdę to nie kolejny klon VRChat, w którym możemy spotkać się ze znajomymi, pobawić się w wirtualne przebieranki czy pograć w mikro gry. To zupełnie nowe podejście do wirtualnej własności, która w dużej mierze opiera się o kryptowaluty i NFT. To tak naprawdę namiastka (można rzec, że początek rozwoju) rynku wirtualnych nieruchomości. Jest już kilka popularnych artystów czy marek posiadających tam własne galerie.

No dobrze, skoro już mniej więcej wiemy o co tu chodzi to czas przejść do konkretów.

Nie ma to jak własne

I wcale nie jest to dużą niespodzianką wbrew pozorom. Pierwsze słuchy o dedykowanym sprzęcie krążyły po internecie już ładnych parę miesięcy temu. I to właśnie na pierwszym evencie organizowanym w ramach Somnium Space Connect (nazwa wcale nie oryginalna, wszystkie tego typu imprezy mają taką samą nazwę) pokazany został headset o całkiem przyzwoitych parametrach i możliwościach. Nie ma co się dziwić, bo powstał we współpracy z VRgineers. Twórców XTAL’a… jednego z najpotężniejszych sprzętów VR (zaraz obok Varjo). Samodzielny headset z otwartym środowiskiem, budową modularną i pełną dowolnością konfiguracji. Brzmi jak mantra dla zwolenników wolnego oprogramowania.

We have seen a trend where many companies, big companies, who were producing VR headsets started to close their ecosystems a kind of creating these silos of closed ecosystems, and we as the metaverse company, we cannot afford to risk that we will be dependant on some or other ecosystems. Some companies are doing a great job, some headsets are amazing, but we saw some signals from different various companies either towards blockchain or towards VR apps and other things that we didn’t like. It rang a huge alarm in my head

Artur Sychov, CEO Somnium Space 

Sprzęt zasilany najpopularniejszym procesorem Snapdragon XR2 posiadać ma dwa ekrany LCD o rozdzielczości 2880 x 2880 przy odświeżaniu 90Hz z możliwością podbicia do 120Hz. Inżynierowie z VRngineers postanowili użyć tej samej optyki co w przypadku headsetu XTAL.

Headset jest w pełni mobilnym urządzeniem, ale może być także podpięty do komputera PC, aby streamować tytuły chociażby ze SteamVR (że producentem jest Somnium Space nie znaczy, że tylko ta aplikacja będzie tam działać).

Modularność

Ale największą ciekawostką jest możliwość dowolnej konfiguracji. Przedni panel jest demontowalny (system przypomina ten znany z headsetów HTC) co daje możliwość dodania… innego przedniego panelu. Jakiego? Tutaj na razie twórcy milczą. Podobnie jest z elementami znajdującymi się po bokach lub na dole. Panowie z Somnium zapewniają, że udostępnią pełną specyfikację potrzebną do tworzenia własnych komponentów na drukarkach 3D.

Prace jeszcze trwają, ale ich efekty mają być widoczne już w Q4 2022 roku. Za jaką cenę. To także jest owiane tajemnicą.