Dostawca chyba najbardziej profesjonalnego sprzętu XR na rynku ogłosił dosyć ważną informację dla wszystkich producentów oprogramowania VR/AR. Wszystkie modele Varjo wspierają standard OpenXR 1.0.

To kolejny, milowy krok dla producenta sprzętu z Finlandii. Praktycznie każdy ich nowy model to niesamowity skok na przód. Pierwsze modele wyróżniały się na tle konkurencji podstawowym parametrem sprzętu VR jakim jest rozdzielczość. I to właśnie tutaj Varjo zyskało zwolenników. Z drugiej jednak strony sprzęt wymagający dlatego też używany przede wszystkim w branżach inżynieryjnych. Wydawać by się mogło, że rozwiązania dedykowane nie zbyt skore do współpracy z otwartymi standardami. Varjo poszło jednak tą ścieżką. I to dobry krok.

vovlo-varjo-xr1

We are proud to extend the OpenXR standard to our professional customers across training and simulation, industrial design, medical, research, and academia, to accelerate the merging of virtual and physical worlds. Offering a unified reality for developers is an important step on Varjo’s journey in bringing immersive technology to every workplace – and eventually revolutionizing computing for all

Urho Konttori, Co-Founder i CTO Varjo

Jak podaje producent wsparcie otrzymują najnowsze produkty jakimi są modele XR-3 oraz headsety starsze. Zachowana wsteczna kompatybilność to na pewno dobra informacja dla firm tj. Volvo czy KIA. To właśnie one weszły w ścisłą współprace z finami, która trwa już naprawdę długo. Pierwsze modele były wykorzystywane przez Volvo w symulacjach zdarzeń drogowych prowadzących do poprawy bezpieczeństwa.

Standard Open XR

OpenXR to wolny od opłat licencyjnych, otwarty standard, który zapewnia multiplatformowy dostęp do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości na większości znanych urządzeniach. Jest to przepustka do szybszego tworzenia aplikacji oraz łatwiejszego przenoszenia ich pomiędzy platformami.

Tak naprawdę Varjo wniósł cenny wkład w rozwój standardu OpenXR. Uczestniczą w tym procesie od 2019 roku. Zestawy Varjo VR i XR były jednymi z pierwszych, które publicznie zademonstrowały możliwości jakie daje wsparcie dla OpenXR.