Nie jest to może informacja zwalająca z nóg oraz największy kontrakt na rynku sprzętu AR. Ale przypomnieć w tym miejscu należy, że Vuzix do tej pory bardziej kojarzony był z branżą przemysłową, a nie medyczną. A to właśnie “healthcare” inwestuje w model M400.

Firma Vuzix, to czołowy dostawca okularów i technologii rozszerzonej rzeczywistości. Firma ogłosiła, że otrzymała wstępne zamówienie na wdrożenie na łączną kwotę około $250.000 dolarów. Dotyczy ono modelu Vuzix M400.

Najciekawszym aspektem zamówienia jest jego cel. Sprzęt ten ma służyć przede wszystkim do szkoleń z zakresu opieki zdrowotnej i chirurgii. Jak informuje firma jest to dopiero początek większego procesu wdrożenia. Zamawiający chce zrealizować powyższe zamówienia w trybie natychmiastowym z możliwością zwiększenia tegoż zamówienia. Początkowo sprzęt ma trafić w ręce medyków wraz z programem szkoleniowym. W kolejnych etapach program ma być rozszerzony o zastosowanie w salach operacyjnych. W tym przypadku zamawiający kładzie silny nacisk na proces komunikacji we czasie rzeczywistym pomiędzy chirurgami a innymi pracownikami medycznymi. Rozwiązanie znane chociażby z szeroko rozpropagowanych w branży medycznej okularów Hololens.

Branża medyczna nadal jest jednym z pierwszych użytkowników okularów AR. To właśnie ona odsłania korzyści płynące z zastosowania na oraz poza salą operacyjną. Dla niewtajemniczonych, w ciągu ostatniego roku wykonano setki operacji przy użyciu Vuzix, w większości przypadków korzystając z modelu Vuzix Blade.

AR to olbrzymi zastrzyk sterydów dla medycyny

Rozszerzona rzeczywistość w połączeniu z Vuzix to tysiące zdalnych połączeń wykonywanych w celu zapewnienia wirtualnej obecności w szpitalach i placówkach pomocy medycznej. Zagwarantowanie ciągłej komunikacji oraz bezpiecznej transmisji podnosi jakość usługi medycznej oraz wpływa na większe bezpieczeństwo pacjentów. Opieka zdrowotna opiera się w dużej mierze na zaufaniu oraz celnych diagnozach. Często jednak nie jest ona możliwa do postawienia przez jednego specjalistę. Wirtualne konsultacje lekarskie podnoszą standard oraz bezpieczeństwo.

We continue to see an increasing number of end customers moving from proof of concept to full deployments with Vuzix industry leading M400 Smart Glasses. In this case they are deploying within the healthcare market vertical to support surgical training, patient care, virtual rounds and the likes.

Paul Travers, CEO Vuzix

Zastanawiające jest to, czy typowe okulary AR mają szanse na polu bitwy, gdzie mocno okopał się już sprzęt od Microsoft. Możliwości zbliżone, ale jak to w życiu bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Wygoda stosowania zwykłych okularów na pewno jest olbrzymią zaletą. Hololens z drugiej strony oferuje olbrzymie wsparcie usług Azure oraz mapowanie przestrzeni. Ostatnie nowości takiej jak Microsoft Mesh czy Azure Remote Rendering jeszcze bardziej zwiększają wartość sprzętu z Redmond. Ale my przecież nie lubimy monopolu. Różnorodność i zdrowa konkurencja, zwiększa szanse na dynamiczny rozwój.