Parę lat temu było to tylko na filmach Sci-Fi, a dzisiaj mamy to pod domem. Oczywiście jeśli tylko macie w portfelu odpowiednią sumę, bo technologia ta najpierw wzbogaca deski rozdzielcze samochodów, powiedzmy, z wyższej półki.

Nawigacja ewoluuje. Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta nawigacje samochodowe do których co jakiś czas należało wgrywać aktualne mapy. Czasy te przemijają, ponieważ większość tych usług opiera swoje działanie na popularnych serwisach tj. Google Maps. Brak konieczności aktualizacji, zawsze świeże dane, korki, fotoradary. Wszystko pod ręką. A jeszcze nie tak dawno technologia HUD powodowała uśmiech na wielu twarzach nowych właścicieli czterech kółek. Dzisiaj już można zobaczyć w jakim kierunku idziemy. Cadillac też bierze w tym udział i naprawdę wygląda to ciekawie.

Ale w przeciwieństwie do wielu innych firm, Cadillac podszedł do tego problemu inaczej. Pytanie czy słusznie?

Head-Up Display

HUD jak sama nazwa mówi to wyświetlacz, dzięki któremu nie musimy odwracać wzroku od drogi. Dodać tutaj należy, że w zasadzie jest ona dosyć stara i sięga lat 90’tych i super myśliwców. To właśnie tam piloci posiadali wyświetlacze przed wzrokiem, dzięki którym nie tracili wroga z oczu, ale mieli podgląd na najważniejsze parametry.

I dokładnie tym samym torem poszło kilka firm motoryzacyjnych. Kierowca za pomocą specjalnego ekranu widzi otoczenie oraz informacje tj. aktualna prędkość czy wszelkie ograniczenia. Cadillac postanowił wykorzystać do tego olbrzymi wyświetlacz tablicy rozdzielczej. W ten sposób prezentowane dane napewno są o wiele bardziej czytelniejsze. HUD jest przeźroczysty więc ostre światło tj. słońce powoduje, że informacje tam prezentowane stają się mniej wyraźne. Z drugiej jednak strony, aby sprawdzić aktualny stan nawigacji musimy jednak odwrócić nasz wzrok od drogi. Tak źle i tak nie dobrze.

Na prezentowanym filmie znaki są bardzo czytelne i nie ma możliwości przegapić zjazdu. Oczywiście to tylko krótkie demo prezentowane na dosyć pustej przestrzeni. Więc ciekawe jakie jeszcze informacje system ten może pokazać.

Jeśli tylko ktoś z Was zakupi ten samochód w 2021 roku, prosimy o kontakt. Z chęciom nagramy materiał.