Zebrała się całkiem ciekawa koalicja. Dostawca chyba największej wirtualnej platformy społecznościowej (nie używając określenia Metaverse), producent sprzętu VR z najwyższej półki i firma zajmująca się drukiem 3D. A wszystko po to, aby uwolnić nas od hegemonii wielkich korporacji.

Temat nie jest zaskakująco nowy bo już na początku roku Somnium Space uchyliło rąbka tajemnicy. Na corocznej imprezie Somnium Space Connect, pokazany został headset o całkiem przyzwoitych parametrach i możliwościach. I nie mogło być inaczej, ponieważ nad jego rozwojem czuwa zespół odpowiedzialny za budowę jednego z najbardziej zaawansowanych i wyrafinowanych urządzeń VR, czyli XTAL. Do tego grona dołączyła firma Prusa Research, twórca sprzętu odpowiedzianego za druk 3D. I jeśli złożyć to wszystko w całość, ukazuje nam się całkiem ciekawy obraz tego, jaki może być wynik tej współpracy.

Each user deserves to fully own the hardware they buy and be able to customize, repair and enhance it anytime. We would like to provide an unrestrictive hardware and software environment to all VR enthusiasts around the world. 3D models of the headset parts will be available so that any user with access to a 3D printer can print them out. Android OS source codes will be in a public GIT, this is the freedom for metaverses, where we plan to spend much more time in the future

Artur Sychov, CEO Somnium Space

Plan jest prosty i zakłada oddanie technologii VR w ręce każdego obywatela ziemi. Brzmi może sztampowo, ale takie jest przesłanie twórców. Jak widać mają oni dosyć polityki korporacji, które zdominowały rynek i starają się podporządkować tylko sobie cały rynek. W konsekwencji Somnium VR ONE (oficjalna nazwa) zostanie zbudowany na jak najbardziej otwartej platformie. Ma zapewnić możliwość korzystania z urządzenia w formie autonomicznej lub kablowej, bez żadnych ograniczeń. Urządzenie będzie sprzedawane na nieograniczonej licencji komercyjnej z wykorzystaniem Androida jako systemu operacyjnego. Oznacza to, że kod źródłowy będzie publicznie dostępny. Konsorcjum wierzy, że dzięki temu ich produkt VR będzie idealnym rozwiązaniem dla sfery komercyjnej.

We would like to see other products, such as virtual reality headsets, follow the same open-source, community approach as our Prusa printers. Anyone will be able to download a 3D model of the Somnium Space headset from Printables.com and print them at home on their printer.

Josef Prusa, CEO Prusa Research
Własna platforma i własny sprzęt

Brzmi to trochę jak z historii Robin Hood’a, zabrać bogatym i oddać biednym i potrzebującym. W latach 80’tych XX wieku Apple także głosiło swój manifest wzywając do walki z wielkim bratem, który w tamtym czasie skrywał się za znakiem IBM. Dzisiaj historia się odwraca i to Apple staje się tym złym i wielkim. Aby dokonać przysłowiowej rewolucji i rzucić wyzwanie korporacjom potrzeba ogromnych nakładów pracy i finansów, a samo przedsięwzięcie musi być opłacalne. W dobie ogólnych problemów z produkcją i dostawą podzespołów łatwe to nie będzie. Konsorcjum zakłada, że cała elektronika i optyka (soczewki XTAL są zastrzeżone) będą produkowane masowo we współpracy z Vrgineers i sprzedawane przez Somnium Space za pośrednictwem sieci. Oznaczałoby to, że każdy, kto ma ambicję zbudowania własnego zestawu VR, będzie mógł kupić wymagane komponenty i samodzielnie zbudować zestaw. Nie mniej jednak, ci którzy nie czują się na siłach nadal będą mogli bezpośrednio kupić w pełni zmontowany zestaw.

A tak mniej więcej ma wyglądać pełna specyfikacja:

  • CPU Qualcomm Snapdragon XR2
  • 8 GB RAM LPDDR5
  • 512 GB UFS
  • Wyświetlacz 2 x 3.2″ (2.880 x 2.880) Fast LCD
  • FOV: horyzontalnie 120°, wertykalnie 100°
  • Inside-Out 6DoF
  • Wifi 6e
  • Wireless PC VR Streaming
  • MicroSD
  • Gniazdo USB-C dla podłączenia pod PC
  • Wyjście słuchawkowe
  • Zewnętrzny battery pack podłączany pod złącze USB-C

Nie pozostaje nic innego jak czekać na pierwsze efekty, bo te mogą być zaskakująco dobre.