Rośnie popularność platform do tworzenia prostych doświadczeń AR. Są one proste w użyciu, nie wymagają znajomości języków programowania, a co najważniejsze finalnie działają pod kontrolą przeglądarki internetowej. Brak konieczności budowania aplikacji natywnych to olbrzymie ułatwienie.

Jedną z takich platform jest Blippar, z pozoru proste narzędzie, jednak z olbrzymim potencjałem. Firma zwiększa tym samym swoją użyteczność, ponieważ ogłosiła pełną integrację z największą bazą modeli 3D. Od teraz macie możliwość budowania doświadczeń AR z wykorzystaniem obiektów z platformy Sketchfab.

Użytkownicy mają teraz natychmiastowy, bezpłatny dostęp do tysięcy modeli i zasobów 3D. Pozwala to twórcom tworzyć sceny AR za pomocą dosłownie kilku kliknięć (osobiście sprawdzałem i naprawdę jest ich kilka). Integracja ta jest na tyle istotna, że zrzuca z barków developerów potrzebę tworzenia wszelkich zasobów 3D od podstaw.

The future of the physical world is one overlaid by augmented reality content, and at Blippar our no-code tool will enable creators to populate this dimension. Integrating Sketchfab into Blippbuilder will benefit the 250k users already creating with us, and encourage those who are yet to turn their hands to AR creation to get stuck in. At Blippar we’re incredibly excited to develop our partnership with Sketchfab in order to make AR content authoring simple and powerful.

Faisal Galaria, CEO Blippar
AR nie tylko dla developerów

Użycie samej platformy jest dziecinnie proste. Użytkownicy po prostu rejestrują się za darmo, aby uzyskać dostęp do biblioteki Sketchfab wewnątrz panelu. Samo stworzenie nowego projektu i umieszczenie na nim modelu 3D to dosłownie chwila. Dalej Blippar zajmuje się całą logistyką techniczną związaną z hostingiem – jedyną decyzją użytkownika jest to, gdzie chce dzielić się doświadczeniem. Między innymi są to platformy społecznościowe. Gdy projekt jest już gotowy, użytkownicy na całym świecie mogą wchodzić z nim w interakcję. Czy to za pomocą kodu QR czy adresu URL i smartfona.

Our mission at Sketchfab is to make 3D accessible and our library gives creators instant access to 3D content – the companies and tools we partner with must share this simplicity. From the outset, it was clear that Blippbuilder reflects this value, seamlessly allowing users to build AR content. We’re happy to put our library in the hands of Blippbuilder users and are excited to see the assets come to life in AR.

Alban Denoyel, Sketchfab Co-founder & CEO.

Platformy takie jak Blippar zwiększają dostęp do globalnego tworzenia i publikowania treści AR. Tym samym nasza wizja świata otaczającego nas wirtualnymi elementami staje się coraz bliższa. Kreowanie nie jest już zarezerwowane jedynie dla wąskiej grupy specjalistów. A to jest bardzo istotne, jeśli chcemy połączyć nasz świat realny z Metaversem.