Zaraz po hucznej premierze Quest 2 internet obiegła informacja, że ktoś daje $5.000 dolarów za złamanie headsetu Facebook’a. I chyba tylko naiwny mógł myśleć, że będzie to trwało dłużej niż miesiąc.

‘Jailbreak’ dotyczy możliwości przejęcia pełnej kontroli nad urządzeniem. Borykały się z tym problemem niemalże wszystkie firmy produkujące sprzęt elektroniczny, od konsol po smartfony. Co poniektóre są na tyle ambitne, że same ogłaszają konkursy na złamanie własnego sprzętu. Taki “darmowy” test bezpieczeństwa. Ale sytuacja z Oculus Quest ma się zgoła inaczej. Tutaj chodzi o zasady, których złamanie dopuścił się Facebook. Tak przynajmniej sprawę stawia np. Robert Long.

To taka swoista krucjata mająca na celu pokazanie temu silniejszemu, że nie ma racji. Robert na chwilę po premierze ogłosił swój sprzeciw. Ze względu na nową politykę dotycząca konieczności posiadania konta FB, aby móc zalogować się do systemu Oculusa, rzucił rękawicę. Warta jest ona $5.000 dolarów i nagroda trafi do tego szczęśliwca, który uwolni urządzenie od konieczności logowania się poprzez konto Facebooka. Pikanterii dodał fakt, że do tej kampanii przyłączył się Palmer Luckey, sam ojciec i założyciel firmy Oculus.

Weryfikacja przez XRSI

Weryfikacją zajęła się organizacja non-profit zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa i prywatności, XRSI. Ogłosili, że potwierdzają ‘jailbreak’ polegający na przejęciu pełnej kontroli nad urządzeniem. To pozwala na pominięcie wymaganego logowania, które wymusza Facebook.

A researcher from the XR community has gained root access to Oculus Quest 2 and is able to bypass Facebook Login. XRSI’s own researchers have validated this jailbreak and are currently working to gather assurances to protect the individuals who discovered these methods of jailbreak. We have also learned there are other researchers out there, who have gained similar access and are unsure how to proceed without clear policies around the right to repair. If you are one of those researchers, we urge you to contact us and share the details in a secure manner. Contact XR Safety Initiative XRSI via info@xrsi.org or Use Signal 510-990-4438

Co teraz? Czy możemy się spodziewać masowego łamania headsetów? Sądzę, że jeśli metoda zostanie w jakiś sposób upubliczniona to jest to całkiem prawdopodobne. Oczywiście pamiętajmy, że wszelkie tego typu próby kończą okres gwarancyjny który zapewnia firma. Ale wierzę, że poświęcenie $299 dolarów na rzecz braku kontroli jest niczym.