Jeśli mówimy o okularach AR to pierwsze co przychodzi do głowy to Vuzix i Nreal. Z tym, że Vuzix kojarzony jest raczej z branżą przemysłową, a Nreal ze sprzętem konsumenckim. Wygrana z Magic Leap dała im dodatkowy wiatr w żagle. A to skutkuje zwiększaniem zasięgu oraz możliwości.

Od 2019 roku okulary Nreal wzbudzały wiele emocji. Tak naprawdę jedyna okazja do ich przetestowania ograniczała się do pokazów lub targów. Konflikt z Magic Leap też nie pomagał, ponieważ mógł podkopać wiarygodność i autentyczność produktu. COVID-19 pokrzyżował ich plany jeszcze bardziej opóźniając cały proces przedsprzedaży. Ale Chi Xu może spać spokojnie. To wszystko to już jedynie historia, a jak pokazują ostatnie tygodnie Nreal nabiera rozpędu.

Spatial

Jeśli zamierzacie zakupić DevKit Nreal to czeka was niespodzianka w postaci dwóch, świetnych aplikacji do współpracy zdalnej. Mowa o Spatial oraz DingTalk Work Space. O ile ta druga, mniej znana, oferuje podobne możliwości co chociażby Zoom, to Spatial prezentuje kompletnie nowy poziom komunikacji. Tak naprawdę jest to multiplatformowe narzędzie pozwalające na swobodną komunikację oraz współpracę.

Nreal równa do najsilniejszych

Z początku okulary te traktowane były trochę jak smartwatche. Sprzęt, który nie zrewolucjonizuje naszego życia, podobnie jak zrobiły to smartfony. Okulary AR miały raczej być przedłużeniem naszego telefonu oferując dokładnie to samo, ale w bardziej komfortowych warunkach. Jak jednak pokazuje czas, chyba czeka nas mała rewolucja. To już nie jest etap prezentowania aktualnej pogody czy playlisty Spotify. To także jest dużo więcej niż odczytywanie wiadomości na Messengerze. Integracja Nreal ze Spatial otwiera nas na multiwirtualne doświadczenie. Okulary AR stają na równi ze sprzętem takim jak Oculus Quest czy Magic Leap. Spatial jest tak naprawdę unikalnym, uniwersalnym łącznikiem oferującym komunikację za pomocą dowolnego sprzętu. Jego otwartość na platformy sprawia, że zacierają się granice pomiędzy technologiami.

We’ve worked hard to ensure the Spatial experience is as easy and seamless as possible, especially to our huge influx of new users less familiar with AR and VR applications. Our goal from the start has been to make our collaborative workplaces accessible to the masses, which is why we are so thrilled to be chosen as one of the pre-installed apps on the Nreal Light. Nreal marks the first mixed reality hardware platform with real potential to become the device to bring headworn computing to everyone. We’re excited for what the future holds for Spatial when Nreal Light ends up in the hands of consumers later this year.

Jacob Loewenstein, Head of Business w Spatial
Spatial
DingTalk i video 180°

Co do samego DingTalk, oferuje on wieloekranową komunikację. Możemy wyświetlić w nim kilka ekranów wideo obok siebie tworząc zakrzywiony łuk. W ten sposób tworzy nam się coś na wzór jednej, dużej prezentacji wideo w 180° stopniach. Przypomina to trochę multikonferencję z Zoom czy Skype, ale w tym przypadku działamy w fizycznej przestrzeni naśladując fizyczne spotkanie. Funkcje jakie posiada obejmują udostępnianie i manipulowanie informacjami z innymi uczestnikami połączenia w czasie rzeczywistym.

Okulary Nreal dostępne są obecnie w przedsprzedaży za $1.199 dolarów. Ale pod koniec roku zapowiadana jest już finalna wersja konsumencka za jedyne $499 dolarów. I tutaj szykuje nam się walka, bo wszyscy czekamy na to co pokarze gigant z Cupertino.