Microsoft tnie, jak oszalały. Zeszły tydzień to jeden z najczarniejszych dni giganta z Redmond. Restrukturyzacja dotyka praktycznie każdej komórki, która dotyka technologii XR, Metaverse i Hololens. Kompletne zlikwidowanie działu rozwoju MRTK wydawało się ostateczne. Ale jak widać firma idzie dalej.

Zwolnienie niemalże 10.000 pracowników, likwidacja działu rozwoju MRTK, cięcia w rozwoju IVAS i brak perspektyw na trzecią generację Hololens. Tak w skrócie można określić obecną sytuację Microsoftu. Ale nie jest tak, że są jedyni, bo cięcia budżetowe dotykają praktycznie wszystkich. W podobnej sytuacji stoi Amazon czy Meta. Odwołanie premiery okularów AR przez Apple też nie wróży niczego dobrego. Gospodarka zwolniła, konflikt na wschodzie nie pomaga, inflacja szaleje, kryptowaluty orają po dnie i nikt nie wie, kiedy to się skończy. Ciężkie czasy nastały. I nie pomaga nawet wizja Metaverse, która miała rozruszać rynek. Zachwyt opadł, a plan rozwoju wirtualnego świata rozciągającego się na dekadę i przynoszącego bajońskie sumy został przysłonięty obecnym planem na przetrwanie.

Platforma AltspaceVR miała dosyć trudne początki. Pojawiła się w 2015 roku niemalże w tym samym czasie jak VRChat czy Rec Room. W tamtym okresie technologia VR nie była tak spopularyzowana jak dzisiaj. Tego typu miejsca przyciągały początkowo fanatyków technologicznych i osób poszukujących nowych doświadczeń. Niestety praktycznie po dwóch latach istnienia stanęła przed wizją upadku. To właśnie wtedy Microsoft wyciągnął pomocną dłoń. Przejął on platformę w ramach wzbogacenia swojego portfolio i zbudowania własnego ekosystemu. Jednakże po niedługim czasie Microsoft rozpoczął pracę nad swoim autorskim rozwiązaniem, Microsoft Mesh. I jak się okazuje, to właśnie ono przetrwa.

We look forward to what is to come, including our launch of Microsoft Mesh, a new platform for connection and collaboration, starting by enabling workplaces around the world. In the near-term, we are focusing our VR efforts on workplace experiences, learning from and alongside our early customers and partners, and ensuring we deliver a foundation that enables security, trust and compliance. Over time, we hope to extend to consumer experience a[s] well.

AltspaceVR
Microsoft stawia na biznes

Jak dowiedzieliśmy się z komunikatu na stronie AltspaceVR, Microsoft zamknie platformę 10 marca 2023 r. Nie wiemy na ile jest to związane z potężną redukcją pracowników. Wszystko wskazuje jednak na fakt, że większość cięć związanych jest z MRTK, rozwojem systemu IVAS oraz platformy AltspaceVR. Co w takim razie z Microsoft Mesh?

Nawet jeśli Microsoft chce skupić się na własnej platformie, należy pamiętać, że Mesh to produkt skierowany raczej dla biznesu. Nie znajdziemy tam wydarzeń kulturalnych czy koncertów jak miało to miejsce w AltspaceVR. Platforma budowana jest dosyć mozolnie od 2021 roku, a końca nie widać. I tak jak w przypadku ostrego skrętu Magic Leap, Microsoft wydaje się robić to samo. Firma rezygnuje z gałęzi dedykowanej budowaniu wolnej społeczności na rzecz klienta biznesowego. Ogromna szkoda, bo przez ten dosyć długi czas stała się rozpoznawalnym znakiem oraz ciekawym miejscem spotkań.

Nie wyprzedzając faktów, lecz dokonując szerszej analizy, można odnieść wrażenie, że Microsoft robi (ponownie) zwrot w kierunku oprogramowania. Nie jest tajemnicą, że jakiekolwiek próby dłuższego utrzymania na rynku sprzętu (poza może Xbox’em) nie wychodziło im na dobre. Lumia i późniejsze małżeństwo z Nokią jest tego przykładem. IVAS i Hololens praktycznie zostały wyłączone z rozwoju. Platforma Windows Mixed Reality jest niemalże cmentarzem, po którym niewielu będzie płakać. A wspólny występ na scenie Satya Nadelli i Marka Zuckenberga na konferencji Connect potwierdza tezę o porzuceniu sprzętu.

Tak więc jeśli korzystaliście z platformy AltspaceVR spieszcie się. I zaznaczcie datę 10 marca 2023 w kalendarzu.