Pomimo tego, że CES 2023 już za nami, wypływają jeszcze do mediów ciekawostki. Jedną z nich jest szwajcarski projekt firmy Ostloong. Może nie jest rewolucyjny, ale warto o nim wspomnieć. W aktywnościach sportowych technologia AR stara się zakorzenić już od jakiegoś czasu.

Starzy czytelnicy zapewne pamiętają projekt Form. Bardzo ciekawy produkt, który umożliwiał wprowadzenie technologii AR (albo raczej wyświetlacza HUD) dla pływaków. Sport ten jest o tyle specyficzny, że jedyną rzeczą jaką posiadamy na sobie to kostium i okularki. A do tego dookoła woda. Więc zbieranie informacji na wyświetlaczu tak aby pływak w trakcie treningu miał wszystko przed oczami jest pomysłem genialnym. Wspomnieć można także o projektach dla motocyklistów opartych o tą samą mechanikę. Poza nawigacją oferują one powiadomienia z telefonu, pogodę i inne informacje jakie mogą się przydać za kierownicą. A, że Szwajcaria to Alpy, przyszedł czas na narciarzy… i snowboardzistów.

Projekt SIRIUS to całkiem ciekawe gogle narciarskie z zewnątrz wyglądające zupełnie niepozornie. Jednakże potrafią o wiele więcej niż jedynie chronić nasze oczy przed słońcem i śniegiem. Informacje udostępniane są za pomocą wyświetlacza OUTDOOR AR, której producentem (jak chwali się producent) jest sama firma Ostloong.

This is a huge yet outdated market, which would benefit from the integration of new technologies to revolutionize the world of snow sports and adapt it to a new generation of skiers who are adept at using smartphones and social networks.

Amber Gao, CEO Ostloong Innovations

Cel jaki obrali sobie producenci to wprowadzenie płynnej nawigacji w trakcie uprawiania białego szaleństwa. Może to się wydać błahe na stoku w Białce Tatrzańskiej. Jednak w wysokich Alpach może okazać się pomocne, a nawet konieczne przy słabej widoczności. W grę bowiem wchodzi tutaj bezpieczeństwo. Sprzęt ma wbudowany odbiornik GPS, komórkową transmisję danych oraz kamerę HD umożliwiająca również transmisję na żywo.

Producent chwali się, że poza technologią AR okulary wspierane są także przez algorytmy sztucznej inteligencji. Idąc za informacjami ze strony producenta, okulary potrafią “tagować” rzeczywiste obiekty.

AI enables capabilities like real-world object tagging, enabling an AR system to predict the appropriate interface for a person in a given virtual environment

Nie ma szerszego wyjaśnienia na czym polegać ma dostosowywanie interfejsu i jakie zadanie ma w tym AI. Można się jedynie domyślić, że możliwa jest analiza przechwyconego obrazu w poszukiwaniu punktów charakterystycznych.

Więcej o samym projekcie przeczytacie na stronie producenta.