Wszyscy lubimy tajemnice bo można wtedy pospekulować i uaktywnić wszystkich miłośników teorii spiskowych. No to zaczynamy, bo do FCC właśnie wpłynął wniosek ze zgłoszeniem nowego urządzenia od HTC. Ja mam przypuszczenia co to może być. A wy?

Są dwa źródła informacji, że w danej firmie coś zaczyna się dziać. Pierwsze to zgłoszenia patentowe, które jednak w większości przypadków trzeba brać z przymrużeniem oka. Drugim źródłem to zgłoszenia do FCC czyli Federal Communications Commission (Federalna Komisja Łączności). Zanim jakikolwiek konsumencki produkt elektroniczny, który emituje pole elektromagnetyczne będzie mógł zostać sprzedany publicznie, musi spełnić określone wymagania. Chodzi o sprawdzenie czy jest bezpieczny i nie emituje szkodliwych fal pochodzących z WiFi, podczerwieni czy innych czujników. Test taki przeprowadza FCC i na podstawie raportu produkt może lub nie może zostać dopuszczony do sprzedaży. Jak się okazuje HTC wystąpiło do FCC właśnie o taki raport dotyczący nowego urządzenia.

Informacje zawarte w raporcie FCC nr: FR073116-01AD wymienia headset o nazwie modelu 2Q9R100. Na liście znajduje się również urządzenie pod marką Vive z HTC Corporation jako wnioskodawcą. Znaczy to ni mniej ni więcej, że firma nosi się z zamiarem wypuszczenia nowego urządzenia na rynek.

Focus czy Proton

Niestety nie wiemy nic o samej specyfikacji czy jakichkolwiek parametrach. Wiemy jedynie, że zgłoszenie nastąpiło w sierpniu tego roku. I tak naprawdę pozostaje tylko domyślać się co tak naprawdę planuje HTC. A drogi są dwie.

Pierwsza z nich to następca już dosyć leciwych gogli Vive Focus. Od dawna mówi się, że w rodzinie HTC zaczyna brakować nowego sprzętu standalone. Prym w tej gałęzi wiedzie oczywiście Oculus i nie trzeba być omnibusem aby rzec, że przebić się będzie naprawdę trudno. Ale HTC to spora marka z ogromnym doświadczeniem.

Druga to ogłoszony na początku tego roku projekt Proton. Była to niejako wizja firmy jak wyobraża sobie ona przyszłość technologii X-Reality. HTC nie chwaliło się żadnymi szczegółami na ten temat, lecz dało do myślenia. Headset bardziej przypominać ma okulary, lekkie, kompaktowe i mobilne.

Nie ukrywamy, że przydała by się porządna konkurencja dla, wydawało by się, niepokonanego headsetu Quest2. Świetny produkt, świetna cena i naprawdę dobry PR to bardzo wysoko postawione poprzeczki. I tylko firma z dużym doświadczeniem na rynku VR ma prawo rywalizować z Facebookiem. Czy będzie to HTC? Ja na to głęboko liczę.