Tak się powinno świętować rocznicę! Ale aż wierzyć się nie chce, że to już rok. Rok temu firma HTC pokazała światu swój najnowszy produkt, Vive Cosmos. Dzisiaj możecie go złapać w zestawie z adapterem bezprzewodowym.

Komunikacja bezprzewodowa to oczko w głowie firmy HTC. Na chwilę obecną są jedyni, którzy takowy posiadają. Krążą plotki, że Valve pracuje nad podobnym urządzeniem dla swoich gogli Valve Index. W przypadku Facebook’a sprawa ma się inaczej. Z jednej strony posiadając gogle mobilne (Oculus Quest) ale także gogle podpinane do komputera można by odnieść wrażenie, że wprowadzenie możliwości grania bezprzewodowego byłaby strzałem w kolano. Jednak sukces Oculus Link pokazuje, że tego typu “hybrydy” są potrzebne na rynku. Z ciekawostek warto dodać, że we wrześniu 2019 roku w jednym z wywiadów, John Carmack szepnął słówko o pracach nad takim urządzeniem dla gogli Rift. Więc wszystko przed nami.

Vive Cosmos Wireless Adapter

Tym czasem HTC kuje żelazo, póki gorące. Jeśli zastanawialiście się nad kupnem wersji gogli Vive Cosmos, teraz macie świetną okazję nabyć je wraz z adapterem bezprzewodowym za $800 dolarów! Jest to oszczędność niemalże $250 dolarów jeśli zakupić te dwie rzeczy osobno. Ładna suma pozostaje w naszej kieszeni. A można ją będzie przeznaczyć na kilka fajnych produkcji na platformie Viveport.

Alternatywa

Zabawa bezprzewodowa to luksus, na który pozwolić sobie mogą jedynie posiadacze gogli Oculus Quest, Vive Focus czy ci, którzy już nabyli adapter bezprzewodowy. I jak na razie alternatywy nie widać. Wszyscy zerkamy w stronę 5G, które ma stać się siłą napędową rozrywki bezprzewodowej. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tutaj jedynie o zmianę medium, które będzie przesyłać do nas informacje. Kabel to także źródło zasilania. Przyszłością mają być gogle podłączane do naszych smartfonów, lecz na chwilę obecną są to jedynie prototypy na papierze. Pomijam tutaj oczywiście sprzęt typu GearVR, który został niejako już uśmiercony.

Osobiście należę do osób posiadających alergię na wszędobylskie kable. Praca z goglami bezprzewodowymi to zbawienie, aczkolwiek obarczone innymi problemami. Nic nie jest doskonale. Jednak możliwość założenia ich w dowolnym momencie i miejscu bez konieczności targania ze sobą masy dodatkowego sprzętu to wybawienie. Oczywiście pamiętać należy o tym, że adapter od HTC wymaga od was małego zachodu. Pierwszą rzeczą to czujnik przypominający latarnię SteamVR, który służy do przesyłu danych po sieci Wifi. Druga, bardzo ważna rzecz, to konieczność zainstalowania specjalnej karty rozszerzenia PCie w swoim komputerze. Pa pa laptopy. Ale nie ma róży bez kolców.

A teraz najważniejsze. Promocja jest mocno ograniczona i trwa tylko do środy 08.04.2020r. Szczegóły znajdziecie tutaj.