Firma HTC postanowiła otworzyć worek ze spóźnionymi prezentami bożonarodzeniowymi. Przed momentem ogłosili nowy koncept nazwany Proton, a teraz czas na nowe modele Cosmos.

Co za szalony dzień. Zdjęcia projektu Proton to już spore wydarzenie, a tutaj proszę, 3 nowe modele Vive Cosmos wchodzą do sprzedaży. Do oryginalnego modelu dołączają model Play, Elite i XR. Tym samym gama dostępnych produktów od HTC rozrasta się do sporych rozmiarów. Do tej pory jedynie Pimax posiadał tak szeroki wachlarz urządzeń.

Każdy z zaprezentowanych modeli posiada praktycznie te same parametry co obecne na rynku gogle Vive Cosmos. Różnice dotyczą przedniej obudowy, która jak wspominała firma HTC w trakcie premiery modelu Cosmos, miała być wymienna. I tak też się stało jednak w innej formie. Wiele osób sądziło, że będzie to osobno sprzedawany moduł. Ale HTC sprawiło im psikusa. Każdy z nowych modeli oferuje inny sposób śledzenia poprzez zastosowanie innych kamer. Ale spokojnie, jest także możliwość zakupu jedynie przedniej części.

Cosmos Play
Cosmos Play

Czy powyższe zdjęcie jest Wam znane? Oczywiście, że tak. Tak właśnie prezentowany był model Cosmos przed jego oficjalną premierą. Model Play to model podstawowy. Oferuje on 4 kamery śledzenia inside-out oraz kontrolery znane z obecnego modelu. Jak można zauważyć po zdjęciach nie posiada on zintegrowanych słuchawek ale zapewne jest port jack 3.5 mm, do którego można podłączyć zewnętrzne słuchawki.

Zmniejszenie liczby kamer z 6 do 4 świadczyć może o potencjalnych odbiorcach. Ma to być sprzęt typu “casual” dedykowany niezbyt wymagającym użytkownikom. Tym samym cena także została obniżona do $500 dolarów. Data oficjalnej premiery jest jednak nieznana.

Cosmos
Vive Cosmos

Tego modelu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to dokładnie ten sam model, którego premierę miliśmy w październiku 2019 roku. W tym przypadku firma nie zmienia nic. Model ten różni się od Play tym, że posiada dwie dodatkowe kamery.

Cena pozostaje taka sama i wynosi $700 dolarów.

Cosmos Elite
Cosmos Elite

Elite – samo to słowo mówi dla kogo przeznaczony jest ten sprzęt. Model ten HTC dedykuje wymagającym graczom. Przednia obudowa wspiera system śledzenia SteamVR, a kontrolery to te znane już z modeli HTC Vive Pro.

SteamVR to system śledzenia outside-in znany z wcześniejszych modeli HTC Vive/Pro/Eye. Tym samym musimy posiadać zewnętrzne latarnie, które w tym przypadku dołączane są do całego zestawu. Ciekawi fakt powrotu do starej generacji kontrolerów. Mają one swoich zwolenników oraz przeciwników. Ale trzeba pamiętać, że zostały zaprezentowane praktycznie ponad 4 lata temu. Nowe kontrolery z modelu Cosmos także otrzymują wiele skrajnych opinii. Gracze zarzucają im toporność oraz dosyć sporą wagę. Widać HTC w modelu Elite poszło na kompromis i postawiło na sprawdzony i znany model.

Dobra informacja to taka, że HTC planuje sprzedawać przednią obudowę z systemem śledzenia SteamVR (nazwane ‘External Tracking Faceplate’) jako dodatkowe akcesorium wyceniane na $200 dolarów. Tym samym będzie możliwość zainstalowania jej na dowolnym modelu Cosmos. A to oznacza, że praktycznie każdy z modeli może mieć wsparcie latarnii. Jednak w przypadku modelu Play lub Cosmos w latarnie musimy się uzbroić osobno.

Cosmos Elite

A teraz najciekawsze czyli dostępność i cena. Mają trafić do sprzedaży już w Q1 tego roku (przedsprzedaż zacznie się 24 lutego), więc dosłownie za chwilę. A cena ma wynosić $900 dolarów. To praktycznie tyle same ile HTC Vive Pro. Czy jesteśmy świadkami końca epoki modelu HTC Vive?

Cosmos XR
Cosmos XR

Model XR to już najwyższa półka. Dedykowany jest głównie deweloperom. Posiada dwie dodatkowe kamery śledzące na przedniej obudowie. Jednak nie mają one służyć lepszemu trackingowi. Firma postawiła tutaj na technologię pass-through. Oczywiście pozostałe modele korzystają już z podobnego rozwiązania w celu śledzenia położenia gogli w przestrzeni. Ale w modelu XR chodzi o coś innego. HTC postanawia połączyć dwie technologie: wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość pod jednym dachem. Koncepcja już znana chociażby z modeli Varjo. Dzięki temu otwierają się nowe możliwości w dziedzinie X-Reality.

Cosmos XR

Dzięki takiemu rozmieszczeniu kamer pole widzenia ma być o wiele większe. Nie ma mowy nic czy część z tych kamer to RGB. Model XR ma wejść do sprzedaży jako Developers Kit w drugim kwartale tego roku. Ale ceny niestety nie znamy.

PS. Pisząc ten artykuł nie mogłem oprzeć się wrażeniu podobieństwa modelu XR do jednego z modeli samochodu. No chyba musicie się ze mną zgodzić, że wyglądają one dosyć komicznie.