HP to chyba jedyna firma, która stawia na platformę Windows Mixed Reality. Pozostali gracze tacy jak Asus, Acer czy Dell dawno wycofali się z tego środowiska. HP brnie do przodu i przyznam, że robi to dobrze. Ale jak długo?

Wczoraj firma ogłosiła, że pracuje nad nowym modelem swoich gogli HP Reverb o symbolu G2. Przyznaję, że nie liczyłem na jakąkolwiek premierę sprzętu od HP w tym roku. W maju 2019 firma rozpoczęła sprzedaż swojego flagowego modelu Reverb. Jak wiemy nie wszystko poszło zgodnie z planem. Z powodu problemów spowodowanych technicznymi aspektami (i luźnym kabelkiem) gogle faktycznie trafiły do sprzedaży w okolicach września. Także nie minęło zbyt wiele czasu. A to niespodzianka. Na horyzoncie: Reverb G2.

Reverb G2

Troszkę ciemno i nie wiele widać. Ale HP ujawniło, że model G2 powstaje we współpracy z Microsoft i Valve. O ile pierwsza firma nie jest może dużym zaskoczeniem, o tyle Valve już tak.

Czego możemy się spodziewać?

Nie wiemy nic na temat samej specyfikacji. Ale współpraca z Microsoft już teraz może podpowiadać nam, że HP dalej brnie w środowisko WMR. Jak wiecie z moich innych publikacji nie jestem fanem tego środowiska. Praktycznie martwa przestrzeń, która cierpi na brak rozwoju i kontentu. Ratunkiem oczywiście jest SteamVR. I chwała za to developerom, że nie zapominają o sprzęcie spod znaku WMR.

Przednia część gogli przypomina model Reverb i zapewne znajdują się na niej kamery śledzące. Aczkolwiek na materiale video nie widać tego zbyt wyraźnie. Jeśli tak jest to tak jak w modelach wcześniejszych mamy do czynienia z systemem śledzenia inside-out. Martwi mnie jednak ilość kamer, która w modelach HP zawsze była piętą achillesową. Dwie kamery niestety nie zawsze dobrze radziły sobie z trackingiem.

Reverb G2

Współpraca z Valve podpowiada, że może nowa odsłona Reverb będzie współpracowała z latarniami SteamVR. Sam sprzęt WMR jest kompatybilny z tym systemem, pozostaje jedynie fakt przeniesienia śledzenia na latarnie. Te dwa charakterystyczne “wgłębienia” mogły o tym świadczyć. Jednak czemu tylko dwa? W HTC wyraźnie je widać i jest ich o wiele więcej ale na przykład w goglach Valve Index są one w ogóle nie widoczne. Tak czy siak taki mix “śledzenia” byłby mile widziany.

Dodatkowo na zdjęciu można zauważyć pewne podobieństwo go goli Valve Index. mianowicie chodzi o słuchawki. Zdjęcie nie jest może zbyt wyraźne ale widać, że system audio przypomina do złudzenia ten znany z Index’ów. Audio oryginalnych gogli Reverb nie powalało jak zresztą wiele tego typu słuchawek wbudowanych w gogle. Jednak system “głośników” od Valve zbiera dobre noty wśród graczy.

Czekamy zatem na więcej wiadomości dotyczących specyfikacji oraz daty premiery.