W tych jakże cudownych okolicznościach kwarantanny narodowej tym bardziej nie zwalniamy tempa. Abyście się nie nudzili dzisiaj sporo materiału video. Na początek występy prelegentów, którzy mieli wystąpić na GDC z ramienia Facebook’a, potem słowo na temat nowego iPada Pro i skanera LiDAR. Magic Leap idzie z odsieczą dla “domówek” i oferuje pakiet swoich urządzeń, a Oculus ma już nazwę robocza dla nowych kontrolerów. Na koniec coś co ukoi nasze nerwy: kolorowanka. A zatem …. ODJAZD!

E(X)p(R)esowy piątek #21

To jest niesamowite, już 21 wydanie e(X)p(R)esowego piątku i będzie to pierwsze jego wydanie od miesiąca, w którym nie wspominamy o koronawirusie! ups, właśnie to zrobiłem. Nie to, że nas już opuścił (na co się nie zanosi) ale dajmy sobie chwilę wytchnienia w tych trudnych czasach kiedy musimy zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest współdzielenie przestrzeni życia ze współlokatorami, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w…. no miejmy nadzieję, że aż tak źle nie będzie. Aż chce się krzyczeć:

Występy prelegentów Facebook’a na GDC. Start!

GDC powinno mieć miejsce dokładnie teraz w San Francisco. Tysiące zwiedzających miało teraz tłoczyć się w Moscone Center, a dziesiątki gości i prelegentów zaproszonych przez wystawców wygłaszać swoje mowy i wystąpienia. Rzeczywistość mocno te plany zrewidowała i jesteśmy świadkami czegoś co chyba jeszcze nigdy nie miało miejsca na tej planecie. Ale Facebook nie załamuje rąk, wręcz przeciwnie. Zaprosił wszystkich swoich gości, nagrał z nimi cały materiał jaki miał być prezentowany i teraz daje go Wam. A zatem moi drodzy, to jest szczególna okazja abyście poczuli się tak, jak byście wybrali się na wycieczkę do San Francisco.

Dan Morris (dyrektor zarządzania presonelem) i Greg Smith (product manager) o tym gdzie jesteśmy teraz i jaka czeka nas przyszłość w technologii VR.

Mike Howard (product manager) i Bruce Wooden  (kierownik projektów produkcyjnych) o produktach multiplayer, platformach online i systemach społecznościowych. Temat najbardziej wartościowy na dzisiejsze czasy.

Richard Duck (kierownik do spraw operacyjnych sklepu Oculus) opowie o wszystkim co powinniśmy wiedzieć w trakcie uruchamiania gry na platformę Oculus Store. Łakomy kąsek dla wszystkich developerów.

To wszystko to ponad godzina materiału który warto sobie przybliżyć. A tymczasem apple przybliża swoje produkty do sprzętu Mixed Reality.

Skaner LiDAR w nowych iPadach Pro

Ostatnio można odnieść wrażenie, że zrobiło się cicho ze strony producenta z nadgryzionym jabłkiem w kwestii technologii XR. Wszelkie spekulacje o rzekomych okularach AR gdzieś zginęły w szumie mediowym (a może jest to zamierzone), ich flagowa biblioteka ARKit po ostatniej aktualizacji odsunęła się w cień. Apple zwolniło? Nic bardziej mylnego! Dla wszystkich wtajemniczonych było jasne, że w nowej odsłonie iPada Pro firma zaoferuje nowy sensor. Ale nie wielu spodziewało się tego co pokazało Apple. W środę firma pokazała nowy model iPad Pro 2020 z najnowszym procesorem A12Z Bionic oraz z sensorem LiDAR (Light Detection and Ranging).

iPad Pro LiDAR sensor

Zasada działania zbliżona jest do sensorów okularów Hololens i Magic Leap. W dużym skrócie mówiąc, czujnik mierzy czasu lotu światła do obiektów znajdujących się w pobliżu. Na tej podstawie jest on w stanie określić ich odległość od kamery w jakiej się znajdują

The LiDAR scanner measures the distance to surrounding objects up to 5 meters away, works both indoors and outdoors, and operates at the photon level at nano-second speeds.

Źródło: Apple

Nowego iPada możecie mieć już za $799 dolarów! W tej cenie możecie kupić Valve Index, coś z HTC, a na upartego dwie pary gogli Oculus Quest. No nie jest tanio ale powiedzcie mi kiedy aktualne było takie równanie:

Apple = Tanio

Podobnie jak Magic Leap. Tanio nie jest. Ale teraz jest szansa na to aby było troszkę taniej.

Magic Leap walczy z wirusem i oferuje sprzęt

Z jednej strony rządy walczą z wirusem, nakładają kwarantanny, zamykają granice i starają się utrzymywać tętno gospodarki na znośnym poziomie. Z drugiej tysiące lekarzy po 24 godziny na dobę walczą z pacjentami i szukają leku. Sytuacja jak na wojnie. Ale na tej wojnie są także firmy technologiczne. Oferują one sprzęt oraz oprogramowanie, które może pomóc. Zwykła platforma, która pozwala na pracę “Homeoffice” dzisiaj zyskuje popularność. Magic Leap idzie dalej.

magic-leap-1

Magic Leap Collaboration Package to zestaw umożliwiający na zdalną pracę dla niewielkiego zespołu. I nie musicie go kupować bo możecie go dostać na 45 dni za $5.000 dolarów. Dużo? Nie, bo w zestawie dostaniecie:

  • 4 urządzenia Magic Leap 1
  • helpdesk i instalację aplikacji Spatial, którą dostaniecie za free
  • zniżkę na zakup jednej sztuki ML1 po zakończeniu okresu 45 dni

Jak widzicie Magic Leap wszedł we współpracę ze Spatial. I nic dziwnego bo jest to świetna platforma, która wspomaga pracę na odległość z wykorzystaniem urządzeń Mixed Reality. Ale najważniejszą cechą Spatial jest brak konieczności posiadania sprzętu MR dla wszystkich uczestników. Spokojnie mogą dołączyć do spotkania osoby na platformach mobilnych (Android/iOS), a także użytkownicy Microsoft Hololens czy nawet osoby korzystające z gogli Oculus Quest.

A skoro do tablicy zostały wezwane gogle Quest. Deweloperzy zwąchali kodową nazwę nowych kontrolerów. Fani Gwiezdnych Wojen zwariują.

Kontroler Jedi dla Quest

Zapoznajcie się z tymi dwoma nazwami: Del Mar i Jedi. To dwie nowe nazwy kodowe, które zostały zauważone przez developerów. Znaleźli je w oficjalnej dokumentacji zawierającej jednak klauzulę poufności. Jak widać nie wytrzymali. W kodzie odpowiedzialnym za API dla kontrolerów wystąpiła nazwa nowej wersji gogli (Del Mar) oraz nazwy kontrolerów (Jedi). Dziwią Was te nazwy? Każda firma próbuje swoje produkty związać z jakimś zjawiskiem, miejscem lub czasem. Facebook postawił na wybrzeże Kalifornii:

  • Crystal Cove to Oculus Rift Development Kit 2
  • Crescent Bay to Oculus Rift
  • Half-Moon to kontrolery Oculus Touch
  • Pacific to Oculus Go
  • Project Santa Cruz to ewolucja gogli Rift do Quest
  • Monarch to pierwsze modele projektu Santa Cruz
  • Monterey nazwa kodowa dla Oculus Quest

Prawda, że uroczo? Generalnie cała ta sytuacja nie jest chyba popierana przez Facebook. Nikt nie lubi jak wyciekają jego tajne dane. Ale na domiar złego cała akcja znalazła swój finał w… przeglądarce Google. Serwisowi UploadVR udało się znaleźć projekt Del Mar w wyszukiwarce!

źródło: UpoadVR

Oczywiście firma zadziałała błyskawicznie i już na hasło “Unity haptics” wyświetlany jest inny opis. Ale jak to mówią internet nie zapomina. Ups, Facebook. Ale nie ma się czego wstydzić. Chłopaki w pocie czoła pracują nad nową odsłoną gogli Quest i jego kontrolerów. No to co, tylko im przyklaskiwać i trzymać za nich kciuki.

A teraz coś dla zestresowanych rodziców (nie, nie dzieci!), którzy codziennie wieczorem kładą się spać po dniu przypominającym bitwę pod Waterloo. Starcia oraz potyczki zbrojne między siłami dorosłych, a barbarzyńcami w skórach dzieci, ich lekcjami, znudzeniem i całym światem kończą się często porażką. Więc… pokolorujcie sobie.

Więc chodź pomaluj mój świat…

Jeśli macie gogle Oculus Quest lub Rift oraz $10 dolarów zbędnej gotówki zainwestujcie w to:

Grę znajdziecie na sklepie Oculus. Nic dodać, nic ująć. Kojący świat kolorów, spokojnej muzyki i klimatu Zen. Idealne na piątkowy wieczór po jakże ciężkim tygodniu. Także zostawiamy was z powyższym materiałem i życzymy Wam wytrwałości. Bądźcie twardzi i nie wychodźcie z domu!

A tymczasem… nie E(X)p(R)esowego weekendu Wam życzymy.