Mixed Reality umożliwia łączenie światów fizycznych i cyfrowych, tworząc bogate i immersyjne doświadczenia. Dzięki platformie Microsoft Azure funkcjonalności mogą być jeszcze większe, zwłaszcza kiedy mówimy o nowości jaką jest Microsoft Azure Object Anchors.

Asem w rękawie technologii MR jest Spatial Mapping. To właśnie to wyróżnia tą technologię od rozszerzonej rzeczywistości. Aczkolwiek zaczyna nam się to pomału zmieniać, a granica między MR i AR zanika. Mocno przyczynia się do tego Apple z nowym iPadem Pro, wyposażonym w sensor LiDAR czy Niantic wytrwale pracujący nad nowymi metodami okluzji i mapowania otoczenia. Nie mniej jednak Microsoft jak narazie wiedzie prym. Lecz nawet tak zaawansowana technologia może borykać się z problemami. Pomimo możliwości budowania mapy naszego otoczenia, rozpoznawanie poszczególnych obiektów jest piętą achillesową. Radzono sobie z tym na rożne sposoby, często korzystając z markerów lub kodów QR. Chodzi o poprawne umieszczenie wirtualnego hologramu względem fizycznego obiektu. Object Anchors jest odpowiedzią na tą bolączkę.

Azure Object Anchors
Azure Object Anchors

Dzięki nowej funkcji programiści mogą tworzyć aplikacje, które automatycznie wykrywają określony obiekt fizyczny w środowisku użytkownika i dopasowują do niego zawartość 3D bez używania jakichkolwiek znaczników. Object Anchors wykorzystuje dane dotyczące głębokości i geometrii fizycznego obiektu, pochodzące z Hololens 2, aby umożliwić “zakotwiczenie” specyficzne dla obiektu i automatyczne wyrównanie modelu 3D. Znacie to skądś? Vuforia ma to już od bardzo długiego czasu. Więc dla branży AR nie jest to nowość. VisionLib o którym pisaliśmy także opracował produkt, który dzięki rozszerzonej rzeczywistości potrafi idealnie dopasować model 3D do jego fizycznego odpowiednika.

Toyota już testuje

Japoński potentat motoryzacyjny już rozpoczął proces wdrażania tej technologii. Podstawowym zastosowaniem są wszelkie prace naprawcze czy serwisowe wymagające wiedzy o położeniu układów i danych elementów. Dla Toyoty podstawowym wymogiem był absolutny brak korzystania z zewnętrznych znaczników, częściowo ze względu na ryzyko kosmetycznego uszkodzenia pojazdów klientów. Co więcej, Toyota chciała mieć możliwość tworzenia wirtualnych doświadczeń w formie scenariuszy. Ma to umożliwić technikom na całym świecie wykorzystanie ich doświadczenia podczas wykonywania procedur konserwacyjnych.

Toyota
Toyota

Azure Object Anchors enables our technicians to service vehicles more quickly and accurately thanks to markerless and dynamic 3D model alignment. It has removed our need for QR codes, and eliminated the risk of error from manual model alignment, thus making our maintenance procedures more efficient.

Koichi Kayano, Toyota

Jest to olbrzymi krok do przodu dla technologii Mixed Reality. Z pewnością znajdzie to swoje zastosowanie w niejednym projekcie. Brak konieczności specjalnego oznakowania elementów pozwoli na korzystanie z doświadczeń MR w dowolnie zaaranżowanej przestrzeni. Object Anchors na chwilę obecną udostępniane są w zamkniętym programie, do którego można się rejestrować tutaj.