Trzymajcie się dzisiaj mocno bo to 13 piątek. Ale my nie zważamy na to i głośno mówimy, że: E3 odwołane, krążą plotki o planach sprzedaży Magic Leap, Facebook chce pomóc w GDC, a Vuzix pomaga w wykrywaniu koronawirusa. Na koniec temat o Home Office czyli jak VR może Wam w tym pomóc. TRZY, DWA, JEDEN!

E(X)p(R)esowy piątek #20

No to BUM! Nie dość, że 13 piątek to jeszcze dosyć ciężki czas ze względu na okoliczności jakie zapanowały w naszym kraju. Paniki może nie ma ale można już wyczuć nutkę szaleństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup jednego z najcenniejszych artykułów. Na pytanie co byście zabrali na bezludną wyspę odpowiedzi są proste: zapałki, konserwy, jakiś sznurek, no i oczywiście nie może zabraknąć tego:

Produkt pierwszej potrzeby w czasie kryzysu

Żółty pasek COVID.

E3 odwołane

W zasadzie nie jest to chyba już szokująca informacja. Pomału przyzwyczajamy się do faktu, że wszelkie imprezy masowe są odwoływane. Będzie więc krótko: organizator, czyli Entertainment Software Association ogłosił, że imprezy nie będzie i tyle, idźcie do domu.

After careful consultation with our member companies regarding the health and safety of everyone in our industry – our fans, our employees, our exhibitors, and our longtime E3 partners – we have made the difficult decision to cancel E3 2020, scheduled for June 9-11 in Los Angeles

Czy będzie jakaś alternatywa? Krążą wieści, że firma zastanawia się nad formą online gdzieś w okolicach czerwca tego roku ale nic więcej na ten temat nie wiadomo.

Tak na dobrą sprawę obecna sytuacja jest w branży XR, delikatnie mówiąc, na rękę. Oczywiście dalecy jesteśmy od przyklaskiwania globalnej pandemii bo świadczyłoby to na problemy tej części ciała, na której czapę nosimy. Ale konieczność pozostania w domu i przestawienia się na pracę zdalną pokazuje jak chociażby wirtualna rzeczywistość może nam pomóc. I dzisiaj o tym będziemy pisać, ale za nim do tego dojdziemy…

SHOCK NEWS! Magic Leap na sprzedaż?

Nie, nie siejemy paniki! Spokojnie, oddychajcie. Życie nie raz pokazało, że w każdej plotce jest ziarno prawdy. A więc, serwis Bloomberg powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą głosi, iż Magic Leap szuka kupca. Jeśli ta informacja znajdzie w najbliższym czasie potwierdzenie będzie to potężna transakcja. W 2019 roku ML był najbardziej dofinansowanym startupem (tak, Magic Leap dalej jest określany jako startup), a jego wartość wzrosła do 2,6 miliarda dolarów. Ale to nie “pełna wartość”.

MagicLeap
źródło: Magic Leap/YouTube

Jak donosi serwis Bloomberg sama firma wycenia się na ponad 10 mld dolarów. I co ciekawe ponoć prowadzone były rozmowy nawet z samym Facebookiem. Jednak nie był on zainteresowany. Oczywiście na te doniesienia zareagował sam Abovitz swoim wpisem na serwisie Twitter:

Taka enigmatyczna odpowiedź może świadczyć o tym, że jednak jest o czym rozmawiać. Oczywiście ktoś powie “Ale jak to?”. Przecież już w tym roku mają zostać pokazane okulary Magic Leap 2, a jakby tego było mało ponoć, z podkreśleniem słowa “ponoć”, trwają prace nad trzecią iteracją urządzenia. Wynika z tego, że ML nie zwalnia tempa. No cóż, czekamy na dalszy rozwój sytuacji. Ale Facebook nie czeka i już zapowiada pomoc w organizacji GDC-online.

Facebook z pomocą dla odwołanej imprezy GDC

Tak, dzisiaj będzie sporo na temat wykorzystania technologii VR w służbie organizacji imprez, konferencji i spotkań. GDC czyli jedna z największych imprez branży gier miała mieć miejsce dosłownie za kilka dni w San Francisco. Jak wiadomo nie odbędzie się ale jest szansa na GDS – Game Developers Showcase od FB. Skąd ten pomysł? GDC to impreza, na której wiele firm z branży przedstawia swoje produkty, ujawnia projekty oraz pokazuje dema. Aby nie stracić szansy, FB zorganizuje swoisty pokaz dotyczący tytułów na Oculus Quest i Oculus Rift S. Wszystko startuje 16 marca, a kończy się 19 marca. A co zobaczymy? Z nowości:

Poza tym kilka dodatków dla:

Jest szansa także na sporą aktualizacje Pistol Whip. Ostatniego dnia Facebook udostępni 3 materiały video z warsztatów dotyczących technologii VR, wykorzystania w biznesie oraz wszelkiego rodzaju dobrych praktyk.

Może się okazać, że będziemy mieli coraz częściej do czynienia z taką formą konferencji. Oczywiście nic nie zastąpi atmosfery imprez tj. GDC, MWC czy nawet CES. Ale jakoś trzeba sobie radzić. Zostają dalej w wątku pomocy, Vuzix wyposaża model M400 w kamerkę termalną. Po co?

Vuzix M400 może pomóc w wykrywaniu zakażonych koronawirusem

Vuzix chyba nie myślał nigdy o takim zastosowaniu swojego sprzętu. Ale sytuacja zmusza nas do przystosowania się do panujących warunków. Wraz z firmą Librestream i ich produktem, Onsight AR postanowili “doposażyć” okulary M400 w możliwość badania otoczenia pod kątem termowizji.

W tej współpracy Vuzix dostarcza okulary, a Librestream przemysłową poręczną kamerę o nazwie Onsight Cube. Do tego dorzuca także oprogramowanie Onsight, które pomaga bezprzewodowo przesyłać obraz z kamery do obsługi znajdującej się w bezpiecznym miejscu.

Dzisiaj taki zestaw znajdzie zastosowanie praktycznie wszędzie. Zaczynając od obsługi medycznej, po szpital, a na służbach straży granicznej kończąc. Firmy mają nadzieję, że takie zestawy przyspieszą udostępnianie danych zdrowotnych i zwiększą bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli chodzi o “pierwszą linie obrony”, która będzie mogła wykonywać takie pomiary bez użycia rąk.

Dzisiaj sporo firm boryka się z brakiem personelu albo wysyła pracowników na przymusowy “Home Office”. Nie wszędzie tak się da. Ale jeśli macie to szczęście może VR jeszcze bardziej Wam w tym pomoże. Prezentujemy kilka ciekawych programów do komunikacji w VR.

Glue

Jest to najszybciej rosnąca aplikacja umożliwiająca organizowanie spotkań oraz konferencji na odległość.

Glue is a virtual extension of your workplace ー a space where dispersed, high-performance teams come together to learn, share, plan and create.

Spatial

Coś dla fanów technologii AR i MR. Więcej o Spatial możecie przeczytać w naszym artykule.

MeetingRoom

Prosta ale potężna platforma pozwalająca na spotykanie się grup w wirtualnych pokojach.

Arvizio

Może nie jest to platforma tak popularna jak Spatial, ale nie można jej lekceważyć. Początkowo dedykowana jedynie okularom Hololens, lecz szybko dostała wsparcie dla Magic Leap.

MeetinVR

Wygoda spotkań online z interaktywnością prawie jak spotkania twarzą w twarz. Wirtualne przestrzenie robocze, gdzie możesz współpracować, tworzyć i czuć się naprawdę jak w biurze razem ze swoimi współpracownikami.

Są to przykładowe i najbardziej znane platformy. Ale sposobów na komunikację przy użyciu sprzętu VR, jest jeszcze cała masa.

A tymczasem… nie E(X)p(R)esowego weekendu Wam życzymy.