Może i Canon nie słynie ze zbyt popularnego sprzętu XR, ale najpewniej z najdroższego. Mowa o modelu Display MD-20 który kosztuje ponad 300 tysięcy zł. Ale zejdźmy na ziemię, bo właśnie ogłoszona została data premiery MREAL S1.

Kiedy pisaliśmy pierwszy raz o headsecie od firmy Canon otrzymaliśmy wiele wiadomości, że nastąpiła chyba jakaś pomyłka w zerach. Niestety, ale po wielokrotnej analizie kwoty dalej twierdzimy, że jest ona poprawna. Tak, Canon posiada najdroższy sprzęt XR. Cena to ¥9 mln jenów (~315.000 złotych). Ale modelu Display MD-20 na próżno szukać na półkach sklepowych. To sprzęt specjalistyczny i wykorzystywany w określonych celach i warunkach.

canon-mreal-md-10
Display MD-20

Ale to nie wszystko co oferuje firma. W październiku zeszłego roku Canon pokazał nowy model. MREAL S1 to sprzęt z pogranicza technologii VR i AR. W przeciwieństwie do MREAL Display MD-20, MREAL S1 można opisać jako techniczne zestawienie wirtualnej rzeczywistości z technologią passthrough. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu kamer stereoskopowych z przodu urządzenia i standardowych paneli LCD (przypuszczalnie LCD) stosowanych w headsetach VR. W ten sposób zestaw zapewnia widok „rzeczywistości mieszanej” (taki skrót myślowy niemający nic wspólnego z Mixed Reality) dla użytkownika. Efekt ma być zbliżony do tego co oferuje już Varjo.

Idąc śladem dosyć skąpej informacji prasowej wiemy, że model MREAL nie jest sprzętem standalone. Wymaga on podłączenia do komputera PC. Ale jak podaje producent istnieć będzie także opcja “zasilania” okularów urządzeniami mobilnymi (możemy przez to rozumieć smartfony). W ten sposób otrzymujemy całkiem ciekawy sprzęt mobilny.

Luty 2021

Firma pokazała właśnie pierwszy film promocyjny dotyczący ich nowego headsetu oraz poinformowała, że pierwsze sztuki mają być dostępne pod koniec lutego 2021 roku.

Jak można zauważyć, z filmu niewiele się można dowiedzieć. Chyba, że mamy wśród czytelników kogoś kto zna płynnie japoński. Ale dzięki uprzejmości jednego z YouTube’rów można dowiedzieć się więcej z tych “krzaczków”

Zestaw waży 137g. Canon twierdzi, że jest najmniejszym, najcieńszym i najlżejszym z produktów firmy Canon. Patrząc na ich dotychczasowe portfolio trzeba im przyznać rację. Po zamocowaniu paska na głowę można go odchylić do góry i wyregulować w celu dopasowania. W soczewki zestawu słuchawkowego wbudowany jest również mechaniczny regulator IPD. Jak wcześniej widzieliśmy, MREAL S1 może być również używany jako lornetka ręczna, z osłoną blokującą światło po bokach.

Cena? No tego niestety nie znamy. Ale jest szansa, że poznamy już za miesiąc.