Czy to chwilowe zawirowanie czy jednak jest coś na rzeczy? Sprzęt do tej pory kojarzony jedynie z salonami czy arenami VR chce na dobre zagościć w naszych domach.

Virtuix i Kat VR to dwie najbardziej rozpoznawalne firmy produkujące bieżnie wykorzystywane w rozrywce VR. Można je spotkać w wielu miejscach, gdzie za niewielką opłatą można je potestować. Ale wszystko zmieniło się w czerwcu tego roku, kiedy ogłoszona została kampania crowdfoundingowa na serwisie Kickstarter na sprzęt Kat Walk C. Akcja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i udało się zebrać kwotę przekraczającą $1.5 mln dolarów. A wszystko za sprawą stosunkowo niskiej ceny jak za taki sprzęt. Oczywiście został on odchudzony gabarytowo tak, aby zmieścił się w średniej wielkości salonie (posiadając kawalerkę zastanawiał bym się głęboko nad zakupem). I chyba ten sukces spowodował, że największy konkurent, Virtuix, także zapragnął zaistnieć w naszych domach.

Jak większość takiego sprzętu, Omni One oferować nam będzie wiele swobody w poruszaniu się po świecie wirtualnym. Bieganie, kucanie, uniki czy nawet podskoki stają się naturalne. Nasz błędnik dosyć mocno wyczulony jest na różnice wynikające z tego co trafia do naszego oka, a co fizycznie robi nasze ciało. Stąd dla wielu osób wirtualne przemieszczanie się w realnej pozycji siedzącej kończy się zawrotami głowy. A w bardziej ekstremalnych warunkach nawet pozbyciem się treści żołądkowych.

Biegać, skakać, latać, pływać…

System mocowania gracza do bieżni różni się od tego znanego z modelu Omni Pro. Tutaj mamy do czynienia z ramieniem, na którego końcu znajduje się coś, co przypomina kurtkę bez rękawów. Gracz zakłada ją na siebie i zapina. W ten sposób użytkownik staje się integralną częścią systemu dzięki czemu jego pozycja jest śledzona.

Omni One is like nothing else out there – it’s a breakthrough in omni-directional treadmill technology. Compared to Omni Pro, Omni One no longer has a support ring. So, it gives users unrestricted freedom of movement, including crouching, squatting, backing up, and even jumping. You essentially become one with the machine.

Jan Goetgeluk, CEO Virtuix

A to wszystko może być już nasze w 2021 roku. Co ciekawe firma będzie oferować sprzęt w dwóch wersjach. Za niemalże $2.000 dolarów otrzymamy bieżnię wraz z zestawem VR. Niestety nie mamy jeszcze żadnej informacji jakiego rodzaju headset będzie oferowany. Dla tych którzy już posiadają sprzęt VR firma oferować będzie samą bieżnię za $995 dolarów. Cena tak naprawdę jest zbliżona do głównego konkurenta jakim jest Kat Walk C. W tym przypadku, jeśli się pospieszyliście i udało Wam się dołożyć parę dolarów w kampanii to mogliście liczyć na cenę oscylującą w granicach $600 dolarów. W normalnej sprzedaży ma ona być wyższa o $200-$300 dolarów.

Ale firma ma także ofertę skierowaną dla inwestorów lub osób mających wolną gotówkę. Przed przyszłoroczną premierą, Virtuix rozpocznie kampanię finansowania. Dzięki temu każdy będzie mógł zainwestować w Virtuix i otrzymać udziały w firmie, a inwestorzy otrzymają rabat na Omni One.