Rynek sprzętu Mixed Reality nie jest szeroki i bezporównania mniejszy niż chociażby VR. To jednak daje szanse nowym producentom na zaprezentowanie swojego rozwiązania szerszej publiczności bez konieczności przeciskania się przez konkurencję.

Firma ThirdEye z siedzibą w New Jersey właśnie ogłosiła, że do sprzedaży trafia ich nowy model okularów AR/MR, X2 Smart Glasses. Reklamowane są jako najmniejszy i najlżejszy tego typu sprzęt dostępny na rynku. Porównaliśmy wagi okularów MR, korzystających z technologii SLAM (odkładamy na bok wszystkie “smart okulary”), i jak się okazało firma faktycznie ma czym się pochwalić. Model X2 waży zaledwie 170 gramów. Jeśli zestawimy je z dowolnym sprzętem do MR to żadna z nich nie ma szans chociażby w połowie. Większość z nich waży więcej niż 500 gram.

ThirdEye

Im dalej wczytujemy się w specyfikację urządzenia, tym większe zdziwienie. Zastanawiamy się jak udało się firmie upchnąć to wszystko w tak małej, kompaktowej obudowie. No i zachowując przy tym niska wagę. System optyczny składa się z dwóch przeźroczystych (see-through) ekranów o rozdzielczości 720p i odświeżaniu 60Hz. Dają one pole widzenia na poziomie 42 stopni. W tym momencie najwięksi gracze mogą poczuć dreszcz emocji z powodu nadciągającej, poważnej konkurencji. Ale to dopiero początek.

Okulary MR dzięki SLAM

SLAM korzysta z dwóch kamer rejestrujących obraz w kolorach szarości oraz z jednej kamery RGB w wysokiej rozdzielczości (13 Mpx HD). Do tego okulary posiadają sensor termalny oraz sensory wykrywające światło. Oczywiście nie może zabraknąć także systemu żyroskopu, akcelerometru i kompasu. Na koniec można dodać wbudowane mikrofony z redukcją szumu i polecenia głosowe. A wszystko zasilane baterią, która według producenta ładuje się o prawie 40% szybciej dzięki trybowi szybkiego ładowania.

Okulary napędzane są systemem Android. Korzystają także ze specjalnie przygotowanej platformy SLAM, zwanej VisionEye SLAM. I to właśnie ona sprawa, że doświadczenia są o wiele bogatsze od zwykłych okularów smart posiadających jeden wyświetlacz. ThirdEye zapewnia, że w najbliższym czasie zostanie uruchomiona specjalna platforma, na której będą dostępne dedykowane aplikacje. Sklep ma zawierać setki darmowych oraz płatnych aplikacji.

Our goal is to become the most recognizable smart glasses in the AR and MR industry, and so far we’ve created the widest field of view in the smallest form factor possible.

Nick Cherukuri, założyciel ThirdEye Gen

Okulary można już zamawiać w przedsprzedaży w cenie $1959 dolarów. Ich wysyłka ma zacząć się w październiku.