Użytkownicy konsoli PS z niecierpliwością wyczekują na horyzoncie aplikacji, która umożliwi im, wraz z grupą znajomych, oglądanie filmów w wirtualnych salach kinowych. Użytkownicy gogli VR na komputery PC mają już taką opcję dzięki aplikacji jaką jest BigScreen. Firma postanowiła w końcu uszczęśliwić użytkowników PSVR, jednak zrobiła to na swój, specyficzny sposób. Nie będziecie szczęśliwi.

Wszyscy fani aplikacji BigScreen Beta po przeczytaniu tego artykułu, zapewne będą tarzać się ze śmiechu. Jednak dla użytkowników PSVR informacja ta nie będzie śmieszna. Sony zdecydowało się na udostępnienie własnej aplikacji społecznościowej, która może chociaż trochę przypomina tą dla komputerów PC. Jej możliwości oraz sposób użytkowania pozostawia jednak wiele do życzenia.

Zacznijmy od tego, że jest ona dostępna tylko i wyłączenia na terenie Japonii. Nie ma nawet słowa wzmianki o datach dostępności, czy nawet jakichkolwiek planach udostępnienia jej na innych sklepach. Nie ma co ukrywać, że rynek japoński jest bardzo duży więc aplikacja znajdzie odbiorców. Jednak ograniczanie jej tylko dla własnego rynku, widząc co robi konkurencja, nie stawia Sony w dobrym świetle. Ale przyjmijmy, że zostanie ona po jakimś czasie udostępniona także w sklepach europejskich. Czyhają na nas kolejne niespodzianki.

Według CNTE Japan, najnowsza aktualizacja, umożliwia spotykanie się w wirtualnych salach kinowych, jednak maksymalna ilość osób w sali to trzy. Jeśli będziecie mięli ochotę obejrzeć film z czterema znajomymi, przykro nam, kogoś musicie kulturalnie wyprosić. Albo zafundować mu oglądanie indywidualne w innej sali. Słowo ‘zafundować’ jest tutaj trafne, ponieważ aby można było cokolwiek wspólnie obejrzeć, wszyscy uczestnicy muszą to zakupić. Innymi słowy bilet do ‘kina’ kupuje każdy. Aplikacja nie posiada także możliwości streamowania materiału z takich platform  jak Netflix czy HBO Go.

Jest źle, ale jak widać ze statystyk pobrań, tamtejszej społeczności kompletnie to nie przeszkadza. 4 gwiazdki na 5 przy ponad 500 ocenach nie wygląda szczególnie tragicznie. Widać tamtejsza kultura jest mniej wymagająca niż zachodnia.

Krąży po sieci pytanie, czemu BigScreen Beta nie zawita na oficjalny sklep PS. Odpowiedź jest zaskakująca. CEO Darshan Shankar napisał na serwisie Twitter, że w styczniu tego roku aplikacja została odrzucona przez sklep Sony bez jakiejkolwiek przyczyny. Brawo Sony.