SentiAR, producent oprogramowania XR w procedurach medycznych i partner Magic Leap, ogłosił w zeszłym tygodniu, że otrzymał drugie zezwolenie FDA 510K na swój produkt CommandEP.
Wiele razy poruszany był temat związku medycyny z technologią X-Reality. Od wielu lat środowisko lekarskie dzieli się informacjami o pozytywnych wdrożeniach technologii we wszelkiego rodzaju procedurach. Rozpocząć można od najprostszych, czyli szkolenia w wirtualnej rzeczywistości. Pozwalają one w bezpiecznych warunkach przeprowadzać scenariusze przeprowadzania wielu zabiegów, od krótkich zadań chirurgicznych po skomplikowane procedury medyczne. Te bardziej zaawansowane angażują technologię AR/MR i dają olbrzymie wsparcie już w realnych operacjach. Jednak, aby taka technologia znalazła się w sali operacyjnej, producentów czeka żmudna droga certyfikacji. SentiAR z produktem CommandEP ma już ją za sobą.
CommandEP integruje istniejące już systemy prezentacji 3D, tworząc holograficzny interfejs w czasie rzeczywistym. Zapewnia on lekarzom interaktywny, 360-stopniowy widok anatomii pacjenta. Według firmy umożliwia to lekarzom prowadzenie terapii ablacyjnej serca z większą precyzją.
We are excited to have gained our second 510K clearance for our innovative CommandEP technology with a new integration. This new clearance allows us to continue expanding our clinical and industry partnerships. Our physicians have been looking for a tool that can provide full 3D visualization in real-time while allowing hands-free control of images. We are honored to be able to provide this to our physicians.
Berk Tas, CEO SentiAR
Mixed reality umacnia swoja pozycje w medycynie
SentiAR już od dawna jest partnerem Magic Leap, więc nie jest zaskoczeniem, że firma zdecydowała się na integrację z okularami Magic Leap 2. Za sprawą mieszanej rzeczywistości oraz sterowania za pomocą śledzenia dłoni, nadaje się on idealnie na sale operacyjne. Ale najważniejszy głos mają sami zainteresowani, czyli lekarze, którzy z tego korzystają. Gregory Michaud, lekarz medycyny, dyrektor kliniczny w Centrum Arytmii Serca Fundacji Rodziny Telemachusa i Irene Demoulas w szpitalu Massachusetts General Hospital, powiedzieli:
Nasze początkowe doświadczenia kliniczne z systemem CommandEP są obiecujące. Możliwość zobaczenia anatomii pacjenta w pełnej wizualizacji 3D z użyciem siły nacisku pozwala nam identyfikować cele i efektywniej nawigować. Z niecierpliwością czekamy na dalsze korzystanie z systemu w miarę opracowywania nowych funkcji.
Więcej o produkcie przeczytacie na stronie producenta.