Proces akceptacji aplikacji i gier na wszelkie platformy często spotyka się z niezadowoleniem ze strony twórców. Często przypomina to walkę pomiędzy Dawidem a Goliatem. Wytoczenie dział przez developera, które skierowane są na firmę Meta jest poważnym krokiem. Ale szum medialny może zrobić swoje i grać na korzyść “Dawida”.

Wszystko zostało opisane na łamach serwisu Bloomberg. Developer, Andre Elijah stworzył aplikację do jogi, którą można trenować w wirtualnej rzeczywistości, AEI Fitness. Aplikacja miała być sygnowana znakiem ‘For Meta Quest” co świadczyło o ekskluzywności tytułu. Powiecie, że aplikacja jak wiele innych, jednak miała ona jedną, unikalną cechę. Zawierała awatary najlepszych instruktorów uczących pozycji jogi, a także pilatesu.

Meta ponoć ubiła aplikację krótko przed jej oficjalną premierą. Dodatkowo aplikacja została umieszczona na czarnej liście. Powód? Elijah twierdzi, że powodem były rozmowy z konkurentami Apple i Pico w sprawie uruchomienia aplikacji na ich platformach VR.

Aplikacja miała zostać zaprezentowana na Meta Connect 2023 wraz ze zwiastunem. Autor twierdzi, że dzięki konferencji firma znalazłaby się na szczycie rynku aplikacji fitness VR, co ostatecznie przyniosłoby mu dziesiątki milionów dolarów. Z pozwu wynika, że Meta zapłaciła już Elijahowi 1,5 miliona dolarów. Deweloper domaga się obecnie w najbliższej przyszłości 3,2 miliona dolarów więcej oraz setek milionów utraconych przychodów i odszkodowania.

Niestety historii nie skomentował nikt z firmy Meta. Więc nie za bardzo jest, jak zweryfikować co tak naprawdę się wydarzyło i czy cała historia nie ma drugiego dna. Ale Elijah nie jest jedyny.

Guy Godin to osoba, która zjadła zęby na walce z gigantem. Twórca aplikacji Virtual Desktop oskarżył Meta o zablokowanie jej kluczowej funkcji. A wszystko dlatego, że Meta pracowała nad własnym, podobnym rozwiązaniem, bezprzewodowego przesyłania strumieniowego. Jednak 20 miesięcy później firma uchyliła tę decyzję. Ale to było zaledwie kilka tygodni przed uruchomieniem własnej funkcji.

Idziemy jednak dalej. Twórca YUR ma podobne doświadczenia. W jego przypadku chodzi o trackery do fitnessu. Firm skutecznie blokowała możliwość ich używania.

Niestety tak kończą się historie których na pewno jest dużo więcej. Monopol jaki w chwili obecnej posiada Meta nie działa korzystanie na deweloperów.