Początki SenseGlove nie były łatwe. Pamiętacie te potężne, niebieskie pająki mocowane na nasze dłonie? To był jeden z tych projektów urządzeń haptycznych, który przyjmuje się śmiechem. Ale teraz do śmiechu nie jest nikomu, a zwłaszcza konkurencji.
Haptyka to dalej dziedzina, na której wiele się dzieje, ale kolejne iteracje urządzeń jeszcze nie są na tyle proste i tanie aby mogły być używane na szeroką skalę. Zazwyczaj, kiedy mowa o tej technologii, wiele osób ma przed oczami słynny tytuł “Ready Player One”. I chyba to właśnie on wyznaczył kierunek co poniektórym.
Rękawice SenseGlove Nova zostały zaprojektowane głównie do zastosowań szkoleniowych w wirtualnej rzeczywistości. Producent odchodzi od oryginalnego projektu, który przypominał bardziej część egzoszkieletu. Ale początki takie właśnie musiały być, ponieważ pierwsza wersja inspirowana była ludzkimi ścięgnami. A to chyba najlepszy punkt wyjścia. Mechanizm siłowego sprzężenia zwrotnego (force-feedback) zapewniają cztery magnetyczne hamulce cierne przymocowane do przewodów biegnących w dół kciuka i trzech palców. Wyglądają może niepozornie, ale każdy z tych hamulców może dostarczyć do 20N siły (według producenta to jak 2 kg cegły na każdy palec). To pozwala na odczucie kształtu obiektów cyfrowych.
Unlike research applications, VR training projects are all about quick implementation. Based on customer feedback, SenseGlove has created a new glove using stretchable, easy to put on material. The ability to experience digital worlds through intuitive real-world behaviours along with the price of $5,000 US make the SenseGlove Nova the most accessible device for the future of work and a new sense in VR training
Gijs den Butter, SenseGlove CEO
Dotyk, kształt, nacisk…
Oprócz siłowego sprzężenia zwrotnego, rękawice Nova są również wyposażone w tzw. siłowniki cewki drgającej. Zapewniają one efekt wibracji przy dotyk kciuka i palca wskazującego. Ale nie służy to jedynie oddania efektu dotyku, ale umożliwią użytkownikom odczuwanie tekstur i innych wrażeń, takich jak naciśnięcie przycisku na desce rozdzielczej lub użycie narzędzia.
Poza tym jak widać na filmie rękawice są teraz o wiele łatwiejsze do założenia. Praktycznie proces zamyka się w 5 sekundach i polega na założeniu rękawic i spięciu ich dwoma paskami. Wcześniejsza wersja wymagała zapinania każdego palca oddzielnie.
Ale niestety sprzęt do tanich nie należy. SenseGlove Nova aktualnie znajdują się teraz w przedsprzedaży w cenie $5.000 dolarów za parę. Planowany czas dostawy to marzec tego roku. Ale jeśli zdecydujecie się na zakup 10 par jednocześnie, to firma cenę każdej pary obniży o $1.500 dolarów. Ciśnie się pytanie “Kto to kupi?” Od czasu wydania oryginalnego SenseGlove firma współpracowała z ponad 100 instytucjami, w tym Volkswagen, Airbus, Scania i Honda. Czyli jest potrzeba rynku na takie rozwiązania. I na pewno model Nova znajdzie odbiorców.