Pamiętacie jak całkiem niedawno wypłynęła informacja o nowych goglach od Pimaxa? Teoretycznie był to wyciek niekontrolowany ale jak się okazuje chyba nie do końca. Pimax na targach CES 2020 pokazał swój nowy model, Artisan. Zapowiedział także, że będą wspierane przez kontrolery NOLO VR.

Wyciek informacji na temat nowego headsetu Artisan był dosyć mocno komentowany. A to ze względu na informację zwrotną od samej firmy, która dosyć mocno tłumaczyła się, że informacja ta jest jeszcze nie potwierdzona. Martin Lammi gęsto tłumaczył się na oficjalnym forum firmy, że nie ma nawet informacji kiedy nowy model miałby wejść do sprzedaży. A tu niespodzianka. CES 2020 i firma Pimax wyskakuje z nowym produktem na scenę. Jak się okazuje tego typu “wpadki” są kontrolowane.

Pimax Artisan

Model Artisan to dosyć wyjątkowy produkt. Pimax słynie ze swojego pola widzenia w granicach 200 stopni, które jest cenione przez wielu użytkowników. Model Artisan zrywa niejako z tą tradycją i oferuje jedynie 140 stopni. Co i tak biorąc pod uwagę konkurencję jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Jedynie Valve Index może pochwalić się takim FOV. Firma postanowiła wypuścić na rynek model kompromisowy. Zmniejszając nieco parametry mogą pozwolić sobie na obniżenie ceny. A tym samym wypełnienie pewnej luki cenowej. Ale to co najważniejsze to kontrolery. Jak już wcześniej pisaliśmy firmie dosyć ciężko idzie praca nad własnymi kontrolerami więc wspomagają się konkurencją. W przypadku Artisan będzie to zestaw Nolo VR.

Tak naprawdę model Artisan będzie dostępny w dwóch wersjach. Albo decydujemy się na kupno samych gogli bez żadnych akcesoriów albo zestaw, który zawierać będzie gogle oraz wszystko co niesie za sobą zestaw Nolo VR. A w jego skład wchodzą 2 kontrolery 6DoF, stacja śledząca, marker śledzący głowę oraz specjalny, dodatkowy pasek do mocowania. Nie mniej jednak obie wersje będą kompatybilne ze SteamVR.

Na forum Pimax dosyć szybko pojawiła się także informacja o systemie śledzenia inside-out, które ma obsługiwać Artisan. Jak się okazuje to chyba było jedynie życzeniem co poniektórych użytkowników. Pimax nie potwierdził takiej informacji, a współpraca z zestawem Nolo VR dosyć wyraźnie ucina te spekulacje.

Ale po co taki ruch?

Nolo VR
Dajmy wybór

Kevin Henderson, COO firmy Pimax tłumaczy to przede wszystkim kwestią obniżenia kosztów i uproszczenia całego systemu. Wersja z zestawem Nolo VR oferuje pełne śledzenie 6DoF oraz kontrolery od razu po wyciągnięciu z pudełka. Jest to opcja dla wszystkich, którzy nie posiadają latarni SteamVR. Koszt zakupu dwóch stacji bazowych i kontrolerów od Index’a to niebagatelne $580 dolarów. Musimy dodać do tego koszt Artisana, którego jeszcze nie znamy i możemy podbić tą cenę nawet do $1.000 dolarów. A to już górna półka.

O samym systemie Nolo VR możecie przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Kiedy Artisan trafi do sprzedaży tego firma nie ujawniła. Ale oczywiste jest, że skoro zdecydowali się pokazać headset na CES 2020 to nastąpi to jeszcze w tym roku.

wsparcie_patronite