Na temat body-trackingu można by książki pisać bo na rynku mamy już sporo rozwiązań tego typu. Jednak największą bolączką tego typu zabawek jest złożoność całego systemu. Wymagają dodatkowych stacji śledzących lub mat podłogowych. Surplex może to zmienić.

Najbardziej rozpowszechnionym systemem umożliwiającym nam śledzenie naszego ciała to ten oparty o trakery HTC. Dają one naprawdę szerokie spektrum wykorzystania, od ruchów ciała po śledzenie ruchomych obiektów czy dodatkowych akcesoriów. Jednak wymagają one użycia stacji bazowych co komplikuje sprawę oraz ogranicza pole użycia. Antilatency eliminuje ten problem, ale dodaje nowy. Mianowicie specjalne maty, które wykrywają położenie ich trakerów w przestrzeni.

Surplex podszedł do tematu z zupełnie innej strony. Mianowicie korzystając z możliwości wykrywania ruchów naszych stóp chcą w ten sposób odtwarzać ruch całego ciała. A jest to możliwe dzięki algorytmom z jakich korzystają.

Virtual Reality represents a new era for online learning, entertainment, and fun. Until now, however, VR has been limited by the interactive tools available to navigate this visually stunning world. With Surplex Full-Body VR Tracking Shoes, that all changes,

Axl Chan, Surplex

Cały system opiera się na specjalnie zaprojektowanych butach. Każdy z nich posiada 240 (!!!) czujników nacisku oraz jednostkę IMU. Dzięki temu każdy, nawet najdrobniejszy ruch w każdej z sześciu płaszczyzn jest wykrywany. Resztę roboty załatwiają algorytmy oparte o Deep Learning, które na podstawie tych danych oraz położenia kontrolerów i headsetu starają się odtworzyć ruchy ciała.

System jak widać nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze. Ruch buta może jest wykrywany, jednak całe ciało zdaje się pływać. Cóż, początki bywają często bolesne, ale uważam, że kierunek jest słuszny.

Firma niedługo startuje z kampanią na serwisie Kickstarter celem zebrania środków na dalszy rozwój. Nie wiemy na razie nic ani o przewidywanej cenie, ani kompatybilności. Więcej o projekcie przeczytacie na stronie producenta.