Włoski startup, Mindesk, biorący udział w programie akceleracyjnym Vive X, właśnie zdobył spore środki na swój rozwój. $900.000 dolarów, taką kwotą zostali zasileni przez HTC Vive, Barcamper Ventures, A11 Venture i Invitalia Ventures.

Startup Mindesk został założony w 2015 roku we Włoszech przez obecnego CEO, Gabriele Sorrento. Pracując jako architekt od dłuższego czasu borykał się z problemem współpracy pomiędzy wykonawcą, a klientem. Największą bolączka było nanoszenie poprawek jeszcze w fazie projektowania. Często zaawansowane prace nie dawały już możliwości zrobienia kroku wstecz, gdyż wymagało to zmiany pewnych koncepcji wypływających na całokształt projektu. Z tego właśnie powodu dosyć mocno zaangażował się w rozwój oprogramowania wspierającego współpracę oraz procesy projektowania CAD, z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

 

Założeniem produktu Mindesk jest jak najwierniejsze przedstawianie projektu oraz pełna współpraca między architektem, a klientem. Sam produkt to dodatek do oprogramowania CAD, które umożliwia wejście w świat wirtualny i praca bezpośrednio na modelu 3D. Na chwile obecną wtyczka współpracuje z McNeel Rhinoceros i Grasshopper.

“Designers can modify a model in real-time while their client is in VR and even enables clients to make their own edits in headset. Mindesk’s approach to this process facilitates a more collaborative partnership between designer and client,”

Dwa w jednym

Otrzymujemy niejako dwa produkty w jednym. Z jednej strony architekt może projektować i operować bezpośrednio na obiekcie 3D w rzeczywistości wirtualnej. Z drugiej strony, klient może zanurzyć się w świat VR jako widz czy obserwator, a architekt dokonywać zmiany na komputerze. Jest jeszcze trzecia funkcja Mindesk, o której na razie nie wiele wiadomo, jednak jest w planach. Firma planuje wsparcie dla AR. Proces wyglądał by podobnie. Projektant dokonuje zmian w programie CAD, a klient za pomocą urządzenia AR widzi zmiany. Jednak ciekawostką jest to, że w materiałach prasowych, jako urządzenie AR przedstawiane są gogle Meta. Jak wiemy Meta nie najlepiej sobie ostatnio radzi, a ich przyszłość jest, mówiąc delikatnie, niepewna. Z tego może powodu startup na chwile obecną nie podaje więcej szczegółów na ten temat.

Mindesk
źródło: Mindesk

Firma będzie rozwijać swój dodatek na kolejne programy CAD. W najbliższym czasie planuje uruchomienie dodatku dla SolidWorks. Jest to chyba dobra informacja dla wszystkich z branży mechanicznej. Możliwość bezpośredniej ingerencji w mechanikę oraz pełen obraz 3D w czasie rzeczywistym, zapewne będzie nieodzowną pomocą. Niestety nie znamy dokładnej daty.