Jeśli zajmujecie się ogólnie pojętą architekturą, zapewne znacie chociaż jeden produkt firmy Morpholio. Na chwilę obecną w sklepie App Store posiadają oni 6 aplikacji, które w najróżniejszy sposób pomagają w kreowaniu wizji architektów. Ale nowością jest AR SketchWalk.

Marzeniem chyba każdego architekta jest możliwość jak najszybszego zagłębienia się we własny projekt. Nie wspominając już o kliencie. To on chce zobaczyć efekt końcowy w jak najlepszej odsłonie. Dzięki nowemu oprogramowaniu dla rozszerzonej rzeczywistości, posiadając jedynie tablet lub telefon z logiem jabłka możemy w szybki sposób przenieść się w szkic, który przed momentem został stworzony.

 

Przy pomocy biblioteki ARKit projekt, (a w zasadzie wielka kartka z projektem) zostaje nałożona na powierzchnię. Dzięki temu możemy już zobaczyć jakie fizyczne rozmiary będą miały poszczególne pomieszczenia. Na tym etapie możemy dostosować projekt pod własne wymagania. Jednak najciekawszą funkcją jest możliwość “wyciągania” ścian. Podczas tworzenia szkicu w aplikacji, w odpowiedni sposób oznaczamy elementy, które stanowią bariery, np: ściana czy drzwi. W ten sposób w widoku AR mogą zostać one “wyniesione” do góry tak, abyśmy mogli zamknąć przestrzeń wokół nas.

Możemy tworzyć olbrzymie przestrzenie, jak i małe pokoiki. Wielkość projektu nie ma w tym momencie żadnego znaczenia. Oczywiście w technologii AR pozostaje kwestia badania powierzchni podłogi, która musi zostać poprawnie wykryta i śledzona. Jak wiemy czasem bywa z tym różnie.

Czy Morpholio stanowi konkurencję dla powszechnie stosowanej technologii VR w architekturze? I tak i nie. Napewno jest to szybka i tania metoda na wizualizację przestrzenną. Aby osiągnąć taki efekt nie trzeba dużych nakładów finansowych. Podstawowy tablet z systemem iOS to koszt około 1400 zł. Następnie jedynie oprogramowanie do tworzenia projektu i voilà. Możemy swobodnie poruszać się po olbrzymiej kartce z naszym szkicem. Świetnym dodatkiem jest wizualizacja ścian. Pamiętać jednak należy, że korzystając z technologii AR (w tym przypadku ARKit), musimy znaleźć przestrzeń, w której posadowimy projekt. AR nie posiada okluzji więc położenie szkicu pomieszczenia 20m x 20m w pokoiku biurowym nie będzie miało efektu.

Z drugiej jednak strony VR daje nam więcej możliwości interaktywnych oraz immersyjnych. Posiadając powyższy szkic możemy nie tylko zwizualizować ściany, ale zobaczyć w jaki sposób wpływają na doświetlenie pomieszczeń, ich pojemność czy nawet mieć możliwość nanoszenia poprawek poprzez zmianę ich położenia. Niestety VR to już wyższy koszt wejścia i bardziej skomplikowane procedury udostępniania projektu. Chyba, że zdecydowalibyśmy się na gogle mobilne.

morpholio

Morpholio to świetny produkt dla szybkich wizualizacji przestrzennych. W łatwy sposób można zaprezentować jak planujemy zaaranżować przestrzeń, w otwartych pomieszczeniach. Stosując do tego mechaniki współdzielenia aplikacji możemy stworzyć świetne narzędzie komunikacyjne pomiędzy architektem, a klientem końcowym bez konieczności fizycznego spotkania. Skraca się w ten sposób czas na podjęcie decyzji o wprowadzanych zmianach i poprawkach.

Jeśli chcecie przetestować aplikację, jest ona dostępna tutaj. Wystarczy jednie tablet lub telefon z systemem iOS. Pamiętać jednak należy o minimalnych wymaganiach dla technologii ARKit, czyli procesor nie niższy niż A9.