Od kilku tygodni krążą informacje o potencjalnych problemach z jakimi boryka się Microsoft w kwestii rozwoju technologii Mixed Reality. Chodzą pogłoski, że 3 generacja Hololens nie ujrzy szybko (lub wcale) światła dziennego. Jakby tego było mało są problemy z dowiezieniem systemu IVAS. Czyżby kontrakt na 22 miliardy wisiał na włosku?

Przychodzi pomału czas, kiedy US Army mówi “Sprawdzamy”. Czas mija, a kontrakt musi został wypełniony. Jak widać Microsoft szykuje się na pierwsze testy bojowe, jednak oni sami nie wierzą w swój sukces.

Jak donosi Business Insider, udało mu się dotrzeć do wewnętrznej korespondencji firmy. Utrzymuje ona, że Microsoft ma niewielkie oczekiwania wobec swojej najnowszej wersji IVAS, która ma rozpocząć testy operacyjne w rzeczywistych warunkach z armią amerykańską w maju. Tym samym kontrakt na kwotę 22 miliardów dolarów jest, mówiąc delikatnie, zagrożony.

Quo vadis Microsoft

Według doniesień opóźnienia IVAS spowodowane są problemami z jakością produktu. Mówi się, że żołnierze mogą mieć problem ze słabym oświetleniem i wydajnością termowizyjną urządzenia, a wrażenia użytkowników będą bardziej negatywne. Powodem jest minimalna poprawa w porównaniu z poprzednimi iteracjami. Sprzęt musi przejść drakońskie testy na polu bitwy, więc jakiekolwiek problemy jakościowe nie wchodzą w grę i dyskwalifikują produkt. Oddzielny raport Business Insider z zeszłego miesiąca twierdził, że “cywilna”, trzecia generacja HoloLens może być również zagrożona. A to z powodu wewnętrznych problemów w dziale Mixed Reality Microsoftu. Co ciekawe dotyczą one nie tylko odpływu kadr, ale także rozbieżności w kierunku rozwoju. Zdania są podzielone, czy Hololens powinien służyć konsumentom, czy nadal zabiegać o firmy.

źródło: komonews.com

Oczywiście na te wszystkie doniesienia zareagował Alex Kipman. I jak zawsze na swój, specyficzny sposób:

So depressed, so demoralized, so broken. I’m sure by now you’ve read or heard about one or two of the Business Insider articles that were published on us. On our private roadmap. On our customers’ confidential data … as a consequence of these articles and these individuals shameful actions, someone from finance already came to me to ask if we should lock down and not share so openly our numbers. Someone from marketing already came to me and asked if we should lock down and not share so openly our roadmap. Someone for from our National Intelligence and Security Team already came to me to ask if we should lock down our IVAS work.

Alex Kipman

Wydaje się, że zaufanie do projektu mocno spadło, a argumentem tej tezy jest rzekome zamrożenie przez kongres USA 394 milionów z budżetu armii na IVAS. Wszystko to kładzie naprawdę blade światło na przyszłość rozwoju technologii MR ze stajni Microsoft. Jest ona mocno niepewna, a to z pewnością wpłynie na wiele projektów opartych o okulary Hololens.