Pierwsze wzmianki o nowej wersji headsetu od Lenovo pojawiły się na początku tego roku. Teraz już oficjalnie potwierdzają model Mirage VR S3, który, co ciekawe powstaje we współpracy z Pico.

Tak na dobrą sprawę wiele osób było przekonanych, że Lenovo pójdzie jednak trochę w innym kierunku. W zeszłym roku hucznie ogłosili swoją nową linię produktów ThinkReality, której początkiem miały być gogle Lenovo ThinReality A6. Pierwsze testy pokazały, że sprzęt ten dosyć mocno odstaje od konkurencji, tym samym zszedł na plan dalszy. Ale jak się okazuje Lenovo cały czas stara się być w mainstreamie. Ale to, że robi to wspólnie z Pico jest informacją mocno zaskakującą.

Mirage VR S3
Mirage VR S3

Zaskakujące jest to, że Pico samo dosłownie na dniach ogłosiło rozpoczęcie programu przedsprzedaży swoich nowych gogli Neo 2 i Neo 2 Eye. Ale porównując specyfikację Lenovo i Pico można odnieść wrażenie, że Lenovo ma być sprzętem drugiego sortu. Mirage zasilany jest układem Qualcomm Snapdragon 835, którego wydajność w porównaniu do wersji 845 w Neo jest o wiele mniejsza. Ale ten ruch jest jeszcze dla mnie zrozumiały w przeciwieństwie do kontrolerów. Lenovo postawiło tu na kontrolery 3DoF co dzisiaj jest już, mówiąc delikatnie, przestarzałe. Co do rozdzielczości, ta też jest mniejsza i wynosi zaledwie 2.160 x 1.920 na oko przy polu widzenia “zaledwie” 101 stopni. FOV poniżej 110 stopni daje już bardzo nieprzyjemny efekt “tunelingu”.

Dla kogo?

Lenovo nie ukrywa dla kogo dedykowane są gogle Mirage VR S3. Branże medyczne oraz służba zdrowia ma czerpać z tego największe korzyści. Obejmować mają zarówno praktyczne zastosowania w przeprowadzanych zabiegach jaki cały proces szkoleniowy. Będzie to na pewno konkurencja dla headsetu Oculus Go, który ma już swoje lata i jest ostatnimi czasy z każdej strony podgryzany przez konkurentów

Dalej jednak mocno zastanawia mnie ścieżka jaką zgodziło się podążyć Lenovo. Przypuszczalnie Pico nie pozwoliłoby sobie na pracę przy headsecie, który stałby się bezpośrednią konkurencją. Ale Lenovo jest na tyle silną marką, iż powinno pokazać chociaż odrobinę pazura. Uspokaja informacja, że nie jest to ich ostatnie zdanie. Prace nad wersją Mirage mają być dalej prowadzone. Już zapowiedziano przyszły upgrade komponentów oraz zmianę kontrolerów na system 6DoF.

Mirage VR S3 będzie dostępny w trzecim kwartale 2020 roku w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Chinach i Japonii. Jeśli chodzi o cenę, wszystko będzie dostępne na stronie projektu Lenovo ThinkReality.

wsparcie_patronite