Temat dosyć istotny dla wszystkich posiadających wadę wzroku, bo często nie da się używać jednocześnie okularów korekcyjnych i headsetu VR. COVID-19 skutecznie zablokował sprzedaż, ale wszystko chyba wraca do normy.

WidmoVR to firma zajmująca się sprzedażą akcesoriów do sprzętu VR. Słyną przede wszystkim z adapterów korekcyjnych. Temat ważny dla milionów osób na świecie cierpiących na przeróżne wady wzroku. A niestety nie wszyscy mogą stosować soczewki kontaktowe, które były by świetnym wyjściem z sytuacji. Wszak większość zestawów VR umożliwia założenie ich na własne okulary, ale komfort takiego używania nie jest zbyt wysoki. Jedyną słuszną odpowiedzią to specjalnie zaprojektowane adaptery przystosowane do danej wady wzroku.

WidmoVR

Firma posiada w swojej ofercie adaptery pod praktycznie większość sprzętu VR dostępnego na rynku. Są wśród nich Oculus Go/Rift/Rift S/Quest, Valve Index, większość modeli Vive czy nawet Samsung Odyssey. Użytkownicy sprzętu od HP muszą niestety jeszcze chwilę poczekać. A co do samych cen sprawa jest naprawdę prosta. Nieważne jaki model wybierzecie, komplet adapterów to koszt €65.00 euro.

Jedyne co pozostaje to znajomość swojej wady wzroku. Po wyborze modelu gogli VR musimy podać 3 podstawowe parametry, które powinny znajdować się na naszej recepcie:

  • SPH – w skrócie to sfera, czyli kula. Za kulistością dwóch powierzchni i puszczonej przez nią wiązki światła idzie ich umiejętność skupiania bądź rozpraszania. Plusy je skupią, minusy rozproszą
  • CYL – w skrócie oznacza cylinder. Cylindrami koryguje się astygmatyzm. Astygmatyzm diagnozuje się, gdy jeden (albo dwa) elementy optyczne oka nie są kuliste. Przed okiem zatem stawia się niekulisty element, który sprawi, że cały układ optyczny skupia światło jakby był kulisty.
  • AXS – oznacza oś. Określa, jak trzeba ustawić cylinder
WidmoVR

Możemy jeszcze za dodatkową opłatą otrzymać szkła cieńsze ‘High index’ (wymagane przy wysokich wartościach SPH i CYL) lub z powłoką Blue Light Protection chroniącą nasz wzrok przed negatywnymi skutkami światła z wyświetlacza.

Od 1 czerwca WidmoVR wznawia swoją sprzedaż praktycznie w większości Państw. Na liście widnieje także Polska. A więc jeśli posiadacie wadę wzroku i chcecie wygodnie korzystać ze swojego sprzętu VR, zapraszam do ich sklepu.