LeapCon to pierwsza (mamy nadzieję, że cykliczna) impreza organizowana przez Magic Leap. Firma ogłosiła wiele nowości oraz przedstawiła roadmap na najbliższe miesiące. Co nowego nas czeka?

Dwa kontrolery

Najważniejszą nowością na LeapCon jest dodanie obsługi dwóch kontrolerów (Q1 2019). Jak wiemy chociażby ze świata VR, dwa kontrolery pozwalają na większą swobodę w interakcji z aplikacjami i otaczającym nas światem. Sprawa wydaje się na pierwszy rzut oka łatwa, ale na pewno nie będzie to proste zadanie. Śledzenie ruchów kontrolerów Magic Leap, jest oparte o pole elektromagnetyczne. Kontroler generuje trzy ortogonalne pola elektromagnetyczne w paśmie od 28.5 kHz do 42.2 kHz. Na tej podstawie ustalana jest jego pozycja w przestrzeni. Nie wiemy jak zachowa się cały system kiedy w pobliżu będą znajdowały się dwa urządzenia generujące takie pola.

roadmap
źródło: MagicLeap
Iris

Kolejną nowością jest ‘Iris Detection Login’ – biometryczny sposób autoryzacji oparty na skanowaniu siatkówki oka. Wykorzystano do tego system śledzenia oka zawarty w okularach. Jest on wykorzystany do odblokowywania urządzenia lub do odtwarzania spersonalizowanego kontentu.

MagicScript

Oprogramowanie służące do komunikacji z urządzeniem Magic Leap, to LuminOS. Firma zapowiedziała, że w pierwszym kwartale 2019 udostępni pierwszą wersję MagicScript, języka skryptowego opartego o JavaScript. Ruch ten jest ukłonem w stronę deweloperów języka JS. Język ten jest na tyle popularny i prosty, że przejście na tworzenie aplikacji dla ML nie będzie wymagało poznawania nowego środowiska od podstaw.

Large Scale Mapping

Częstym pytaniem przy technologii MR jest: Jak duże może być pomieszczenie? Nie mam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ale producent zapowiedział, że w najbliższym czasie urządzenie będzie posiadało możliwość skanowania dużych przestrzeni. Cieszy, że ograniczenia płynące ze sposobu skanowania przestrzennego, zawarte są w oprogramowaniu, a nie sprzęcie. Dodać też należy, że ML potrafi odnaleźć się w dużych przestrzeniach. Proces ten odbywa się przez cały czas używania gogli. Poruszając się po przestrzeni, jest ona na cały czas skanowana. Jednakże gogle nie potrafią zeskanować jej tak, aby była możliwość posadowienia obiektu oddalonego od nas na dużą odległość.

$200.000 za bugi

Nie lada gratka dla fanów znajdowania dziur w oprogramowaniu. ML ogłosiło program, w którym deklaruje wypłacenie nagrody w wysokości 200 tysięcy dolarów, za każdy znaleziony bug w systemie LuminOS. Ciężko stwierdzić, czy firma jest pewna odporności swojego oprogramowania i stąd taka kwota. Czy może jednak nie do końca ufają swojemu oprogramowaniu i pod przykrywką nagrody chcą zmobilizować społeczeństwo do poprawy bezpieczeństwa kodu. Tak czy siak uważam, że jest to ciekawa inicjatywa.

MagicSwag

Nie obyło się też bez pokazania nowych dodatków. MagicSwag to futerał, w którym można umieścić jednostkę centralną przypinaną do paska. Na rynku już pokazało się takie akcesorium, jednakże ML pokusiło się o własne rozwiązanie. Nie ujawniono ceny, ani daty dostępności.

MagicSwag
źródło: NextReality

Uczestnicy imprezy ocenili ją pozytywnie. Na pewno zostanie zapamiętania za jeden z najdłuższych keynote’ów w historii (3 godziny), w którym uczestniczyli Rony Abovitz (Magic Leap CEO), Neal Stephenson (Chief Futuristic of Magic Leap) i John Gaeta (Creatice Strategy & Senior Vice President at Magic Leap). Spora dawka nowości, zapowiedzi i kierunku rozwoju sprawiła, że uczestnicy otrzymali to czego oczekiwali. Osobiście jestem trochę zawiedziony jako mieszkaniec nieamerykańskiej części globu. Niestety, dalej nie wiemy kiedy ML trafi na inne rynki. Mamy nadzieję, że wkrótce.