To była bardziej kwestia “kiedy” niż “czy”. Integracja środowiska Oculus z Facebook trwa w najlepsze i chyba ostatnim elementem spinającym są właśnie konta użytkowników. Czy to dobry krok?

Wczoraj Facebook ogłosił dosyć istotną informacje dla wszystkich użytkowników headsetów Oculus, tych starych jak i nowych. Od 1 września zacznie się proces łączenia kont Oculus z kontami Facebook. Nowi użytkownicy będą zmuszeni logować się tylko i wyłącznie poprzez konto Facebook. A co, jeśli nie posiadają? I na to właśnie liczy Mark. Zyska w ten sposób nowe “dusze” do swojego świata społecznościowego.

Obecni użytkownicy od 1 września będą mieli opcję połączenia konta Oculus z własnym kontem FB. Czasu na to jest trochę, bo wsparcie kont Oculus będzie trwało do 2023 roku. Także nie ma co panikować. A może jednak?

Nie, nie zgadzam się

I zapewne niejedna osoba dokładnie tak myśli. “Nie”, “Nie chcę”, “Dziękuję”. Z tym, że czy to cokolwiek zmieni?

Giving people a single way to log into Oculus—using their Facebook account and password— will make it easier to find, connect, and play with friends in VR. We know that social VR has so much more to offer, and this change will make it possible to integrate many of the features people know and love on Facebook

Facebook blog

To jest pierwszy argument przemawiający za: unifikacja. Obecnie można się trochę zgubić, ponieważ zmuszeni jesteśmy do używania dwóch, różnych kont do jednego urządzenia. Logowanie za pomocą Facebook’a stosowane jest na wielu platformach, więc czemu mamy tego nie robić w naszym świecie wirtualnym.

Największe obawy budzi prosta rzecz jaką jest nazwa użytkownika. Jednak jak podaje Facebook na swoim blogu, możemy spać spokojnie. Pomimo integracji kont Oculus i FB (czy logowanie się bezpośrednio za pomocą konta FB) będzie możliwość posiadania innej, unikalnej nazwy użytkownika niż ta dostępna na naszym oficjalnym profilu.

When you log in with a Facebook account, you can still create or maintain a unique VR profile. And if you don’t want your Oculus friends to find you by your Facebook name, they won’t—just make it visible to ‘Only Me’ in your Oculus settings.

Facebook blog

Do tego możemy decydować czy nasi znajomi z FB mogą nas znaleźć. Także nie wygląda to najgorzej.

Mark i tak nas juz dawno kupił

Na pewno znajdą się i tacy, dla których będzie to nie do przyjęcia. Gigant społecznościowy uznawany jest w wielu kręgach jako wróg numer jeden, jeśli chodzi o posiadane przez nich dane. Ale czy dodatkowa informacja o posiadanych goglach VR, grach i aktywności coś zmieni? Z pewnością poszerzy bazę danych o nas i naszych upodobaniach. Ale jakby się nad tym głębiej zastanowić, rejestrujemy się w dziesiątkach serwisów i sklepów internetowych. Nasze telefony śledzą to co mówimy i gdzie jesteśmy. Idąc tym torem, trzeba być hipokrytą, żeby powiedzieć “Nie, nie zgadzam się”. Ale mamy do tego pełne prawo.