AjnaLens może Wam gdzieś w tym roku uciekła. Ale warto o niej pamiętać z dwóch powodów. Po pierwsze dostali wyróżnienie na tegorocznych targach CES, a po drugie mogą stanowić poważną konkurencje dla systemu IVAS wdrażanego w armii amerykańskiej.

Cofnijmy się zatem do 3 stycznia 2023 roku. Do programu CES Innovation Awards wpłynęła w tym roku rekordowa liczba ponad 2100 zgłoszeń. Firma AjnaLens została uhonorowana nagrodą CES Innovation Award za najbardziej zaawansowany w branży zestaw True Mixed Reality – AjnaXR. Prestiżowe wyróżnienie było dla nich uhonorowaniem niezwykłego projektu i włożonej pracy.

Czym na to zasłużyli? Poniżej krótka specyfikacja:

  • Procesor: Snapdragon Qualcomm XR2
  • Optyka: Pancake z regulacją IPD oraz regulacja dioptrii
  • 2 kamery RGB z technologią passthrough
  • Wyświetlacz: 2.1 cala F-LCD
  • Rozdzielczość: 3.200 x 1.600 (wersja XR), 4.560 x 2.280 (wersja PRO)
  • Odświeżanie: 90Hz
  • FOV: 95-108
  • System renderowania skupionego
  • System śledzenia wzroku

Do wersji PRO dodać należy pełen system śledzenia dłoni, czego nie ma uboższa wersja XR. Co by nie mówić zestaw wygląda na naprawdę porządny kawałek sprzętu. Sprawy zaczynają się komplikować, jeśli dojdziemy do ceny. Niestety nie ma już możliwości zrealizowania Pre-order. A tam ich cena oscylowała w granicach 3.000 zł. Zgodnie z tym o czym informuje producent w sierpniu okulary mają być dostępne w otwartej sprzedaży. Ale cena to już 5.000 zł.

Jednak firma może pochwalić się jeszcze jednym produktem

IVAS z Indii

Wiele osób czeka na finalny werdykt systemu IVAS, który testowany jest przez armie amerykańską. Niestety ogólny obraz nie jest pozytywny i raczej system zbiera baty niż pochwały. Ale jak się okazuje zapędy do wyposażenia wojsko w sprzęt XR ma także armia Indyjska.

AjnaBolt to według producenta rewolucyjny postęp we współczesnej wojnie, który łączy mieszaną rzeczywistość (MR) ze sztuczną inteligencją (AI). Same okulary, ich wygląd i montaż do złudzenia przypominają te z IVAS. Pole widzenia ma oscylować w granicach 60 stopni. System zawiera wiele modułów tj. zintegrowany systemem ochronny umożliwiającym widzenie w dzień i w nocy, LiDAR, Sonar oraz podczerwień.

Ajna Enhanced Situational Awareness System (AjnaESAS) wykorzystuje sztuczną inteligencję i technologię rzeczywistości rozszerzonej do nawigacji pojazdami w trudnym terenie. Pozwala to na eliminację martwych punktów i zapewnia wyraźny obraz nawet w najbardziej zaciemnionych warunkach. System składa się ze złożonego systemu kamer i wyświetlacza AR montowanego na hełmie żołnierza. Dzięki temu kierowca ma zapewniony widok w 360 stopniach. Gdzieś już to słyszeliście? Raczej tak. Dokładnie w ten sam sposób działa IVAS w pojazdach typu Stryker.

Wszystkie elementy jakie zawiera system są do złudzenia podobne do tych jakie już znamy i nad jakimi pracuje Microsoft. Nie widać tutaj niczego przełomowego co położyłoby konkurencję na łopatki. Jednak interesujący jest fakt, iż bez wsparcia technologicznego giganta tj. Microsoft firma w Indiach jest w stanie skonstruować system o tych samych parametrach. Pamiętacie o jaki kwotach byłą mowa w przypadku OIVAS? Wydaje mi się, ze AjnaESAS nie pochłonęła takiego budżetu.