Wirtualne biurko z monitorami wielkości ekranów kinowych znane są już jakiś czas. Mają swoich zwolenników i przeciwników. Ja leżę gdzieś pomiędzy nimi, nie krytykuje, ale też wielkim fanem nie jestem. Jednak Spacetop to coś czego mi chyba brakowało, czyli laptop, ale trochę wirtualny.

Pierwsze tego typu projekty bazowały na udostępnieniu ekranu komputera w przestrzeni wirtualnej. Wizualnie działało to poprawnie, jednak problemem było sterowanie. Używanie myszki i klawiatury w okularach VR nie było zbyt optymalne… nie wspominając o używaniu kontrolerów. Rozwiązanie przyszło wraz z technologią passthrough. Dzięki niej można było “zobaczyć” na swoim biurku klawiaturę. Inni szli dalej… Logitech posiadał model klawiatury, która była wykrywana i mapowana dla lepszej czytelności. Ale dalej dla mnie był to raczej przyrost formy nad treścią. Spacetop to kompletnie coś innego.

Połączenie okularów AR i klawiatury wydaje się tak oczywiste, że aż dziw bierze, że dopiero teraz. Firma Sightful podała do wiadomości, że zebrała na projekt niebagatelną sumę $61 milionów dolarów. Zabiega teraz o zainteresowanie tych, którzy chcieliby wziąć udział we wczesnym dostępie do produktu. Jak mawiał klasyk: “Shut up and take my money”. Ale jest haczyk, a w zasadzie dwa. Pierwszy z nich dotyczy ceny, bo ta ma oscylować w granicach $2000 dolarów. A drugi to dostępna ilość. W początkowej fazie firma zapowiada jednie 1000 sztuk, a dostawy mają rozpocząć się w lipcu.

Pokaż kotku co masz w środku

Ilość dostępnych zestawów tłumaczona jest komponentami jakie zostały wykorzystane. I jeśli po obejrzeniu materiału wideo macie wrażenie, że gdzieś już to widzieliście to pewnie macie rację. Spacetop nie wymyśliło koła na nowo, a skorzystało z rozwiązania, które już jest na rynku. Bazą zestawu są okulary Nreal Light, które moim zdaniem świetnie tu pasują. Są lekkie i kompaktowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich używać nawet kilka godzin. Parametrami także nie grzeszą, bo rozdzielczość 1.920 x 1.080 i 53 stopni pola widzenia w biurze jest naprawdę wystarczające.

Sightful is encouraging people who love to be first and look into the future, who work on the go, who live largely in Web apps to come and purchase Spacetop. Potential customers looking for a hard-core gaming rig or a video-editing monster machine would be better served to wait for a future generation.

Sightful statement

Inaczej jednak sprawa ma się z “komputerem”, a raczej klawiaturą z jednostką obliczeniową. Jest ona zasilana procesorem Qualcomm Snapdragon 865 z 8GB ramu i przestrzenią dyskową 256GB. Jeśli zapaliła Wam się czerwona lampka, to słusznie. Nie znajdziecie tutaj Windowsa, a “Space OS”, dedykowany system oparty na androidzie. I tutaj mam pewną uwagę. Niestety tego typu wynalazki mają tendencje do szybkiego porzucenia na rzecz czegoś bardziej przyjaznego i popularnego. Przykładem może być pierwszy system Magic Leap “Lumin OS”, który był spin-offem androida. Niestety ale nie był zbyt popularny co zaważyło na decyzji przejścia na pełną wersję androida pod nazwą Magic Leap OS (ale to dalej android).

Jeśli brak Windowsa będzie dla Was jakąś barierą to dla przypomnienia warto wspomnieć o Chrome OS w Chromebook’ach. W dzisiejszych czasach można zrobić całkiem sporo, działając wyłącznie w aplikacjach internetowych. Ale każdy, kto ma nadzieję na poważną produktywność na komputerze i aplikacje, takie jak Photoshop, Illustrator lub Blender, nie szybko przejdzie na Spacetop w takiej odsłonie.

Narzędzie dla “zdalnych”

Pomimo pewnych znaków zapytania i drobnych rys osobiście uważam, że projekt ma olbrzymi potencjał. Pracując wiele lat miałem okazję korzystać z przeróżnych setupów biurowych od jednego 38″ monitora, po trzy mniejsze. I tak naprawdę nigdzie nie znalazłem złotego środka. Ale dzisiaj, gdzie praca wychodzi z biur i towarzyszy nam nawet w plażowych barach Spacetop może być genialnym rozwiązaniem. Nosimy ze sobą praktycznie nieograniczoną przestrzeń roboczą, którą możemy uruchomić gdziekolwiek. Druga sprawa to ochrona przed ciekawskimi oczami. Wiele razy łapałem się na tym czy aby ktoś nie zerka za moimi plecami na ekran. W Spacetop nie będziemy mieli tego problemu.

Jeśli zatem macie na zbyciu $2.000 dolarów może załapiecie się na pierwsza partię 1000 sztuk. I koniecznie dajcie znać, jak było. A po więcej szczegółów zapraszam na stronę producenta.