Na konferencji GDC 2019 firma HTC ogłosiła, że mają w planach udostępnienie modułu umożliwiającego śledzenie ruchu ust. Plany nie zakładają wersji przeznaczonej do sprzedaży, jednak chcą udostępnić go w celach badawczych.

Prezes i Dyrektor Generalny HTC Vive America, Vinay Narayan, oznajmił, że firma planuje udostępnić moduł umożliwiający śledzenie ruchów ust użytkownika. Ma być on dostępny dla posiadaczy gogli HTC Vive Pro. Może on mieć duży wpływ na rozwój interakcji użytkowników. Służyć może dla dokładniejszego odwzorowania avatarów w portalach społecznościowych, działających w świecie wirtualnej rzeczywistości i ich mimiki twarzy. Ciekawą koncepcją jest także wykorzystanie go w sesjach Motion Capture. Jest także wiele dziedzin, które poprzez badanie ruchu ciała i mimiki osiągają swoje cele, np. w dziedzinie medycyny czy rehabilitacji.

Narazie nie wiele wiemy o samym urządzeniu oraz w jaki sposób będzie on działał. Możemy jedynie spekulować, że będzie ono montowane pod oryginalną obudową gogli, tak aby znajdowały się przy naszych ustach. Transmisja danych mogła by się odbywać poprzez ukryty port USB. Wymagałoby to jednak dodatkowego okablowania na głowie. Najsensowniejszym rozwiązaniem byłaby komunikacja bezprzewodowa z komputerem, do którego podłączony byłby zestaw.

HTC całkiem niedawno ogłosiło wprowadzenie na rynek wersji HTC Vive Pro Eye, która będzie wyposażona w moduł śledzenia wzroku. Jeśli rozbudujemy ten sprzęt poprzez dodanie modułu ruchu ust, będziemy mieli do czynienia z naprawdę fajnym, interaktywnym zestawem VR. Do tego będzie można dodać system rozpoznawanie ruchu dłoni, który najprawdopodobniej także będzie ogłoszony na GDC.

Szkoda, że firma nie planuje wydania tego rozszerzenia na rynek konsumencki. Jednak czas może pokazać, że tego typu zabiegi będą miały rację bytu, jako pełno prawny produkt. Kto wie, może za kilka lat będzie to standard. Ja bym jeszcze do tego dorzucił jeszcze moduł zapachowy i mamy pełną paletę doznań.