Od kilku miesięcy można zaobserwować, jak technologia Mixed Reality wchodzi na rynek medyczny i świetnie zaczyna się tam czuć. Z powodzeniem wykorzystywana jest przy projektowaniu czy modelowaniu protez, napraw (jeśli można to tak nazwać) ubytków kostnych czy chirurgii plastycznej. Jednakże okazuje się, że HoloLens świetnie sprawdza się jako typowy asystent przy operacjach.

Jeden ze szpitali medycznych w Wielkiej Brytanii, Alder Hey Children’s Hospital, zaczyna wprowadzać HoloLens do sal operacyjnych. Mają służyć jako dostęp do podstawowych informacji potrzebnych chirurgowi w tracie operacji: zdjęć RTG, zdjęć anatomicznych, ultrasonograficznych czy wszelkiego rodzaju skanów. Dzięki temu lekarz nie musi odrywać wzroku ani rąk od pacjenta.

Kardiochirurg, Rafael Guerrero, opisał na swoim blogu sytuacje gdzie widzi przed sobą pełen skan 3D serca pacjenta, z zewnątrz jak i wewnątrz. Do tej pory widok ten musiał sobie wyobrazić. Dodatkowo opisuje także łatwość dostępu do informacji o pacjencie. Co jest o tyle korzystne, że często nie ma czasu na to, aby odejść od stołu w celu analizy historii choroby.

Cała aplikacja powstaje przy współpracy szpitala z jednym z partnerów Microsoftu, Black Marble. Prócz współpracy z urządzeniami HoloLens, firma postanowiła także użyć Surface Hub, wyświetlacz dotykowy dużego formatu pozwalający na wyświetlanie dodatkowych informacji, ale także Azure, rozwiązanie cloudowe. Zaletą zastosowania obu technologii, HoloLens i Surface Hub, jest fakt korzystania przez nich z UWP (Universal Windows Platform). Pozwala to na zaprojektowanie jednej aplikacji działającej na każdym urządzeniu.

Nie ma miesiąca bez informacji o zastosowaniu technologii XR w medycynie. Często wiadomości dotyczą operacji, walki z bólem czy opanowanie strachu. Wynika to z potrzeb oraz możliwości jakie nam one dają, z jednej strony pomagają jako asystenci i ułatwiają komunikację oraz dostęp do informacji, z drugiej mogą służyć jako element rehabilitacji. Ich popularyzacja trwa i cieszy fakt, że lekarze zaczynają dostrzegać jej potencjał.

Zasada marketingu mówi:
“Lepiej być pierwszym niż lepszym”A więc skontaktuj się z nami
My też to tworzymy