To już kolejni nasi goście, z którymi mieliśmy przyjemność spotkać się w naszym studiu VR. Nie zabrakło dobrego humoru oraz wiedzy o ratownictwie medycznym jaką posiadają chłopaki z 4Help VR.

Wielu z nas zapomina jak ważna w życiu jest umiejętność pomocy drugiej osobie. Jeśli rozpoczynamy rozmowę na temat udzielania pierwszej pomocy, wszyscy, a przynajmniej mam nadzieję, że duża większość wie z czym wiąże się resuscytacja oddechowo-krążeniowa lub jak położyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej. Ale czy nasza wiedza, często teoretyczna, wystarczy do praktycznego działania? Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie przeprowadzić akcję ratunkową. I gdzie w tym wszystkim odnajduje się technologia wirtualnej rzeczywistości? Na te pytania oraz wiele innych odpowiedzieli nam nasi goście, Grzegorz Kobuszewski i Marcin Łopusiewicz z 4Help VR.

Niewinne dobrego początki

Mieliśmy przyjemność poznać ekipę 4Help VR na jednym ze spotkań cyklu Noc IT. Głównym organizatorem była firma HTC Polska i to właśnie tam Grzegorz wraz z Marcinem zaprezentowali swój produkt jakim jest szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Nie jest to byle szkolenie, bo używają do tego sprzętu VR oraz specjalnego fantomu. Dzięki takiemu połączeniu ratowanie życia, wirtualnego życia, przebiega tak jak w świecie realnym. Stopień immersyjności doświadczeń jest na bardzo wysokim poziomie. I właśnie to sprawiło, że niemalże 50 minut spędziłem jako bohater ratujący czyjeś życie. Zlany potem i zmęczony po zdjęciu gogli uświadomiłem sobie, że uratowanie czyjegoś życia daje olbrzymie poczucie satysfakcji. Ratujemy przecież czyjegoś ojca, matkę, brata, siostrę, babcię, dziadka czy znajomego. Nie pozwalamy na to, aby dotknęła ich tragedia jaką jest strata bliskiej osoby. Poza tym sprawdzenie swojej wiedzy w praktyce czyni nas świadomymi, że w każdej chwili możemy być gotowi do udzielenia pierwszej pomocy.

Zadanie jakie postawił sobie zespół 4Help VR nie należy do łatwych. Biorąc udział w wielu masowych imprezach starają się uświadamiać polskie społeczeństwo o konieczności posiadania chociaż minimalnej wiedzy o ratownictwie.

Swój pierwszy, duży pokaz możliwości zaprezentowali na imprezie WOŚP w 2019 roku. Ta data stanowi niejako ich start działalności. To właśnie tam, rzutem na taśmę udało im się zorganizować pierwsze tego typu szkolenia. Jak przyznaje Marcin, sprzęt ani razu nie leżał bezczynnie. Zainteresowanie było ogromne, tak samo jak rozstrzał wiekowy uczestników. Największe wrażenie na Grzegorzu zrobiła 4-letnia Marysia, które bezbłędnie przeszła cały scenariusz resuscytacji. To tylko potwierdza jakiej wysokiej jakości są produkty oferowane przez 4Help VR oraz możliwości technologii wirtualnej rzeczywistości.

Na tym nie koniec

Zespół rozpoczął już pracę nad udoskonaleniem całego systemu. Będzie on lżejszy, łatwiejszy w użytkowaniu i samym rozstawieniu. Najprawdopodobniej podstawą będą tutaj gogle standalone Oculus Go lub Quest. Ale nie brnęliśmy dalej w szczegóły, aby nie zdradzić co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Jeśli chcecie skorzystać z oferty firmy, koniecznie śledźcie ich profil na serwisie Facebook oraz stronę 4HelpVR. Naprawdę warto zostać Superbohaterem!