Parę dni temu na łamach naszego serwisu, pisaliśmy o drodze jaką najprawdopodobniej obrała firma Google, w rozwoju technologii XR. I wszystko na to wskazuje, że nasze przypuszczenia były słuszne. Wczoraj firma pokazała nowe okulary AR, Google Glass Enterprise Edition 2.

Historia okularów Google Glass była dosyć burzliwa i aż się wierzyć nie chce, że jej początek sięga 2012 roku. To wtedy na początku kwietnia firma pokazała światu swój nowy produkt i zapowiedziała, że już pod koniec kwietnia trafi on do sprzedaży. Jednak premierę szybko przesunięto o niemalże 1,5 roku, na przełom 2013 i 2014 roku. W 2013 roku wersje testowe zaczęły trafiać do deweloperów jednak jakiś czas później, w styczniu 2015 roku ich sprzedaż została wstrzymana i projekt wrzucono do najgłębszej szuflady. Powód? Według mnie sprzęt ten prześcignął swoją epokę i pokazał się na rynku za wcześnie. Społeczeństwo nie było jeszcze gotowe na posiadanie smart okularów.

Wielki come back

Już od kilku miesięcy krążyły plotki, że Google po cichu pracuje nad nową odsłoną swojego zarzuconego niemalże 4 lata temu projektu. Jak się okazuje, plotki miały w sobie trochę prawdy bo właśnie wczoraj firma ogłosiła, że do sprzedaży trafi nowa wersja Google Glass, nazwana Enterprise Edition 2. Określenie ‘Enterprise‘ już podsuwa myśl, na jakiego odbiorcę liczy gigant. Mają być one wsparciem dla firm i przedsiębiorstw w procesie poprawy wydajności pracy.

Ich specyfikacja wygląda następująco:

  • Procesor: Qualcomm Quad Core, 1.7GHz, 10nm
  • Wyświetlacz: 640 × 360
  • Pamięć: 3GB LPDDR4
  • Przechowywanie: 32GB eMMC Flash
  • WiFi: 802.11ac, dual-band
  • Kamera: 8Mp, 80 DFOV
  • Audio: głośniki mono lub USB
  • Porty: USB Typ-C, USB 2.8 480Mbps
  • Bateria: 820 mAh
  • Waga: 46g

Google-Glass-Enterprise-Edition-2

Czy powyższe parametry pozwolą firmie na rywalizację na rynku okularów smart? Śmiem twierdzić, że jak najbardziej, chociażby porównując specyfikację z okularami Vuzix Blade. Vuzix zastosował procesor ARM Cortex-A53. Na wszelkiej maści benchmarkach, jednak to Qualcomm ma przewagę. W przypadku rozdzielczości, Vuzix wiedzie prym ze swoją 853 x 480 px. W przypadku pamięci, zdania mogą być podzielone. Vuzix to raptem 5,91GB z możliwością poszerzenia kartą microSD. Google Glass od ręki oferuje 32GB. W kwestii zasilania Google absolutnie nokautuje swoja pojemnością 820 mAh na rzecz jedynie 470 mAh w Vuzix. Podobnie ma się z waga urządzenia. Okulary Google są niemal dwukrotnie lżejsze (Vuzix Blade to 93g).

Jak widać po krótkiej analizie, Google Glass może stać się pretendentem do najwyższego podium na rynku okularów smart. Firma poświęca coraz więcej środków na dopracowywanie technologii rozszerzonej rzeczywistości oraz całego środowiska z tym związanego.

Nie powiedzieliśmy o najważniejszej rzeczy, mianowicie cenie. Na oficjalnej stronie nie ma jeszcze informacji, jednak nie ma co liczyć na cenę poniżej 1,000 dolarów. Będzie ona mniej, bądź bardziej zbliżona do ceny Vuzix Blade, która na dzień dzisiejszy wynosi 1,100 funtów.

wsparcie_patronite