Dzisiaj HTC ogłosiło wypuszczenie na rynek nowej wersji swoich okularów standalone, Focus Plus, dla klienta biznesowego. Nowością są dwa kontrolery 6DoF z ultradźwiękowym systemem śledzenia.

Zaledwie rok temu HTC wprowadziło na rynek pierwszą wersje Vive Focus. Na początku tylko na rynek chiński. Dopiero potem zaczął ekspansje na inne kraje. Jednak podstawową ich wadą były kontrolery posiadające jedynie 3 stopnie swobody (3DoF). W październiku zeszłego roku firma udostępniła dla deweloperów, kitowski zestaw kontrolerów 6DoF. Jak widać nie czekaliśmy długo na wprowadzenie ich na rynek.

Nowe gogle od poprzednika różnią się kolorystyką. Zastosowano tutaj połączenie bieli i czerni. Na zdjęciach można zobaczyć jeszcze dwa małe otwory po bokach. Znajdują się tam emitery ultradźwiękowe do śledzenia kontrolerów. Sama specyfikacja nie uległa większym zmianom:

  • Wyświetlacz: 3K AMOLED (2880×1600)
  • Procesor:  Qualcomm Snapdragon™ 835
  • Pamięć: 4/32 GB
  • Audio: wbudowane słuchawki
  • Śledzenie: inside-out 6DoF
  • FOV: 110 stopni

HTC przyznaje, że pomimo braku widocznym różnic w samej budowie, wprowadzili kilka zmian ergonomicznych które przyczynią się do wygodniejszego użytkowania.

 

focus_plus1
źródło: Roat to VR

Planowany czas rozpoczęcia sprzedaży, to druga połowa 2019 roku. Maja być dostępne od razu w 25 krajach, ze wsparciem w 19 językach. Niestety nie wiadomo nic o samej cenie. Firma zapowiedziała jednak, że informacja ta zostanie ujawniona najprawdopodobniej w marcu, podczas konferencji Vive Ecosystem Conference (VEC).

Jako, że gogle są kierowane do klienta biznesowego. Zapowiadane jest bardzo szerokie wsparcie oraz wiele dodatków dostępnych “z pudełka”, tj Kiosk Mode, wsparcie dla Gaze (wizualizacja kierunku patrzenia użytkownika) oraz możliwość kontroli wielu urządzeń. Ostatnia funkcja przydatna jest zwłaszcza na prezentacjach. Dostępne są także aplikacje SimforHealth (szkolenia medyczne) oraz Immersive Factory (bezpieczeństwo i higiena pracy).

Firma wierzy, ze dzięki pełnej dostępności do SDK platformy HTC Wave, developerzy nie będą mięli większych trudności nad portowaniem aplikacji z PC na Vive Focus Plus.

Na żywo będzie można je obejrzeć na zbliżających się targach World Mobile Conference w Barcelonie, które zaczynają się już w ten weekend.