Facebook Horizon otwiera delikatnie drzwi dla wszystkich zapisanych w zamkniętej becie, Amazon pozwoli na umeblowanie przestrzeni dzięki AR, Paris Fashion Week żeni się z wirtualną rzeczywistością, a spalony Notre-Dame można zwiedzać w “wirtualu”. GRYziony weekend to długo oczekiwana aktualizacja Pistol Whip oraz coś dla gosposi domowych. TADAA!

E(X)p(R)esowy piątek 40

40… czterdzieści… to już czterdziesty raz, kiedy w piątek, przy porannej kawie zbieramy tandetne newsy rodem z Faktu i przekazujemy je Wam. No bo przecież kogo obchodzi tego dnia to czy słupki sprzedaży danej firmy wzrosły stukrotnie, albo, że jakiś startup upadł. Przecież mamy piątek! Nie liczy się nic prócz podbicia karty o 16:00 i ogień do baru! To czas zamienić się w króla parkietu i podbijać miasto jak Napoleon. A w sobotę? Z rana wielu myśli, że lepiej było wczoraj umrzeć niż borykać się z tupotem białych mew. I potem siadacie do komputera/tabletu/telefonu (niepotrzebne skreślić) i czytacie… E(X)p(R)esowy piątek! I właśnie dlatego to robimy w piątek. Czy dzisiejszy wieczór będzie wyglądał tak:

Horizon uchyla drzwi

Czekamy, czekamy i może się doczekamy. Mam olbrzymie nadzieje, że na OC8… ups…. już nie Oculus Connect, a Facebook Connect… będziemy świadkami oficjalnej premiery. Ale za nim do tego dojdzie Facebook uchyla rąbka tajemnicy wszystkim tym, którzy zapisali się do programu zamkniętej bety.

Facebook Horizon

Ok, ale o co tyle szumu? I czym tak właściwie jest ten cały Horizon. Tak naprawdę to jest trochę jak Facebook z tym, że w VR i ma być weselej. Użytkownicy headsetów Oculus będą mogli się tam spotykać, grać oraz wspólnie tworzyć światy. I właśnie ten ostatni punkt jest magnesem, który ma przyciągnąć rzeszę użytkowników.

Horizon nie jest otwartym światem, po którym możemy biegać. Ciężko byłoby się tam znaleźć więc FB postanowił podzielić go na “pokoje” nazwane “światy”. Taki dowcip, bawimy się pokojach, ale mamy poczucie, że jesteśmy w osobnym świecie. I teraz najważniejsze: wszystko w Horizon zostało zbudowane przy użyciu zintegrowanych narzędzi do tworzenia. Pozwalają użytkownikom tworzyć własne pokoje z ręcznie wykonanymi modelami 3D i podstawowym skryptem. Dzięki temu można będzie kreować własne mini-gry, w które będzie można grać ze znajomymi. Już widzę te mini światy, które będą niczym innym jak jedną, wielką grą.

Facebook Horizon

Czy Horizon stanie się najpopularniejszą platformą społecznościową w wirtualnym świecie? Czy odniesie sukces na miarę Facebook’a?

Tak/Nie – niewłaściwe skreślić

Czy będzie to aż taki sukces to bym polemizował. Ale uważam, że platforma może przyciągnąć wiele osób. Podobnie jak nowa funkcjonalność Amazona. Aha, możecie aplikować tutaj jeśli chcecie już sprawdzić, jak to wygląda.

Amazon Decorator

Amazon to firma ciekawostka. Można ją kochać albo nienawidzić. Jeśli chcecie coś szybko kupić z dostawą do domu to ją kochacie. Ale jeśli jesteście jednym z tysiąca pracowników… tutaj już może być inaczej. Nie mniej jednak Jeff Bezos wiedział, jak to zrobić aby stać się najbogatszą osobą na świecie. A tak przy okazji, właśnie w tym tygodniu pobił rekord bogactwa. Pierwszy raz w historii majątek człowieka przekroczył 200 miliardów dolarów. Ale wracamy do Amazona.

Amazon

Nie jest to żadna nowość, że będzie można wziąć dowolny przedmiot ze sklepu Amazona i postawić go u siebie w pokoju. Rozszerzona rzeczywistość jest już dostępna od dłuższego czasu. Z jednym ale: byliśmy ograniczeni tylko do jednego przedmiotu. Ale to się zmieni.

Funkcja ta nosi nazwę Room Decorator i umożliwia wirtualne umieszczanie tysięcy mebli i innych artykułów gospodarstwa domowego we własnych czterech ścianach. Doskonale nadaje się do wizualizacji, czy dana lampa lub stół nada się do naszego salonu.

Amazon is always exploring new ways to create experiences that delight our customers. With the addition of Room Decorator tools, Amazon enhances its augmented reality feature to give customers an even more immersive shopping experience from the comfort of their own home, or on the go.

Jest tylko jeden haczyk. Funkcja ta dostępna będzie na chwilę obecną jedynie dla urządzeń iOS oraz (co ciekawe) przeglądarki na komputerach PC. Amazon nie wspomina nic o systemie Android. No i jak to zazwyczaj bywa najpierw “ficzer” otrzymają Stany Zjednoczone, a potem reszta świata.

Paris Fashion Week w VR

Już wiele razy poruszaliśmy kwestie mody, która stara się także korzystać z najnowszych trendów technologicznych. I cały czas podkreślam, że jeśli o modę chodzi to kompletnie się na niej nie znam. Ale jeśli wiąże się z tym technologia XR z automatu jestem specem w temacie.

Wszystkie tego typu wydarzenia albo się nie dobyły albo przeniesiono je do świata wirtualnego. Włodarze CFS2020 podjęli decyzję o przeprowadzeniu imprezy w VR. Impreza ma niezłe zaplecze, bo sponsorowana jest przez Microsoft, Oculus, Unilever i Unity. A całe wydarzenie będzie miało miejsce na platformie AltspaceVR.

COVID aside, the fashion industry is readjusting itself to operate in a world where virtual technologies can transform a company’s social and environmental impacts throughout the whole value chain. The summit’s goal is to unite those key decision makers and companies who are equipped to impact change, and who can build some of the systems around addressing these issues across the board at a very large, multinational fashion business.

Burak Cakmak

Circular Fashion Summit odbędzie się w dniach 3-4 października 2020. Z tym, że luksus kosztuje i bilety nie są tanie – bilet Prime Ticket kosztuje 799 euro, a bilet Executive aż 1999 euro. Jednak w tej cenie otrzymacie headset Oculus Quest. Więc wygląda to już znośnie. A co z tymi, którzy już je mają? Sorry, nie przewidziano zniżek. Ale katedrę Notre-Dame możecie obejrzeć za darmo… no prawie.

Notre-Dame jak z przed pożaru

Przyznaje, że nie byłem i nie widziałem tej budowali na żywo. Z drugiej strony wycieczki po kościołach to nie mój konik. Ale katedra Notre-Dame to kawał historii i chyba warto zobaczyć. Z tym, że po zeszłorocznym pożarze niewiele jest już do oglądania. Ale od czego mamy VR.

Film 360 stopni, zatytułowany “Odbudowa Notre-Dame“, został nakręcony przez Chloé Rochereuil i Victora Agulhona, założycieli Targo – agencji multimedialnej. Sprzedali wideo firmie FlyView, która oferuje wirtualne doświadczenia obejmujące Paryż. A ci mają już doświadczenie w tej materii, bo jest to już trzeci taki projekt. Pierwszy dotyczył opery Palais Garnier, a drugi przedstawiał Paryż z lotu ptaka.

Materiał filmowy powstał na trzy miesiące przed pożarem. Realizowany był do filmu dokumentalnego, a jak się potem okazało materiał świetnie nadał się do tego doświadczenia VR. Jest on udostępniany od lipca i już przyciągnął ponad 10.000 osób. Celem jest 100K, a cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na odbudowę katedry. Ale jeśli chcecie także zobaczyć efekt tego doświadczenia musicie niestety jechać do Paryża.

GRYziony weekend

Pistol Whip, pozycja numer jeden na mojej liście otrzymuje sierpniowy dodatek, który był już zapowiedziany wcześniej: “The Heartbreaker Trilogy“.

Pistol Whip

Razem z nim otrzymujemy trzy nowe ścieżki dźwiękowe, dwa nowe modyfikatory oraz nowe bronie. Jeden z modyfikatorów, ‘Disorder’ wprowadzi trochę chaosu w rozgrywkę. Powoduje on losową zmianę uzbrojenia przeciwników. Koniec z nauką poziomów na pamięć. Co do samej broni to otrzymamy… pistolety na wodę.

A jeśli nie lubicie strzelać i macie smykałkę jak Dorota Szelągowska, to ta pozycja jest w sam raz dla Was.

House Flipper VR będzie dostępne dosłownie na dniach na gogle Oculus Quest za niecałe $15 dolarów. Od 24 września gra będzie dostępna także na platformie Steam.

A tymczasem… nie E(X)p(R)esowego weekendu Wam życzymy.