I to nie byle jaką. Qualcomm może pochwalić się procesorem XR2, który ma trafiać do każdego sprzętu XR. A co daje Ultraleap? No oczywiście, że jeden z najlepszych systemów śledzenia dłoni.

Nie ma co ukrywać, że Qualcomm staje się potężnym graczem w branży. Po ogłoszeniu w lutym swojego procesora XR2 oraz projektu referencyjnego, było jasne, że szykuje się unifikacja komponentów sprzętu X-Reality. Zaprezentowany procesor XR2 daje producentom sprzętu niesamowite możliwości. Ale widać, że Qualcomm chce korzystać także z rozwiązań już sprawdzonych. Tym samym ogłosili, że wchodzą w długą współpracę z Ultraleap (stary Leap Motion).

qualcomm-xr2-reference-design-3

A wszystko po to, aby zawrzeć w sprzęcie Qualcomma jeden z najlepszych systemów śledzenia dłoni. Zgodnie z umową system ten będzie wstępnie zintegrowany i dostrojony do headsetu XR2. Ultraleap ma udostępnić swoją najnowszą wersją systemu występującej pod nazwą „Gemini”. To już piąta generacja tego oprogramowania i ma być ono dostępne przez cały czas korzystania z headsetu. Czemu to takie istotne? Chodzi o zarządzanie energią, a jeśli tak to ma wyglądać oznacza to, że obie firmy dopracowały system pod kątem “prądożerności”.

Qualcomm Technologies recognises the importance of high-precision hand tracking in order to revolutionise interaction in XR. The compatibility of our technology with the Snapdragon XR2 5G Platform will make the process of designing hand tracking within a very wide variety of products as simple as pick and place.

Steve Cliffe, CEO Ultraleap

Śledzenie dłoni staje się pomału funkcją z kategorii “must have”. Kończy się czas, kiedy była to jedynie ciekawostka. Immersja technologii VR wymusza poniekąd coraz dokładniejszej interakcji. Płynność, intuicja i naturalność, z którą mamy do czynienia w świecie naturalnym wymagana jest także w tym wirtualnym. Od pół roku mamy już możliwość korzystania z tej technologii w headsecie Oculus Quest. Jednak doświadczenie w tej materii Ultraleap jest dużo większe. Firma pod starym szyldem Leap Motion już od ładnych kilku lat wdraża tą technologię.

Nasuwa się pytanie, kiedy będziemy mieli okazje zobaczyć już efekt współpracy obu firm. Na to pytanie jeszcze nią ma odpowiedzi. Ani Qualcomm ani Ultraleap nie podają żadnych dat.